Stručný souhrn z článku

  • Tradiční metoda čištění koberců sněhem v zimě nabízí ekologický a efektivní způsob obnovy jejich vzhledu.
  • Tato metoda je vhodná pro přírodní materiály jako vlna, je bezpečná a pomáhá obnovit barvy a dezinfikovat.
  • Postup zahrnuje vyklepání koberce ve sněhu, šlapání a opakované vymetání, čímž se odstraní nečistoty.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Zimní období někoho těší a jiný mu spílá. Sníh a mráz občas vtrhnou i do naší kotliny rychlostí vichřice, teploty klesnou hluboko pod bod mrazu, někde se objeví sněhová pokrývka jen na chvíli, jinde ve středních a vyšších polohách vydrží déle.

Zatímco motoristé úpí, hospodyňky mohou využít ledové počasí k důkladnému vyčištění běhounů, rohoží a předložek. Rozhodně ale nedoporučujeme tuto metodu používat na plošně pokládané koberce a nošení sněhu v kýblech do bytu. Potopa, kterou by roztátý sníh v interiéru způsobil, by vám radost neudělala.

Bezpečná sněhová lázeň

Zvláště přírodní materiály jako vlna či bavlna mohou na syntetické čisticí přípravky reagovat poškozením či ztrátou barev. Sněžná lázeň a mráz jsou naproti tomu naprosto bezpečné a ekologické metody čištění. Navíc dokážou z tkanin „vytáhnout“ barvy a vrátit jim jejich původní zářivost. Mráz má navíc skvělé dezinfekční účinky a zbaví povrchy bakterií či roztočů.

Čištění koberce sněhem. Takhle to funguje:

Zdroj: Youtube

Jak „vyprat“ koberec sněhem?

Je to docela jednoduché, i když trošku fyzicky namáhavé. Můžete zapojit i děti, které si z neobvyklé aktivity udělají zábavu. U jaké jiné úklidové metody můžete prohlásit, že vaše děti baví?

  1. Počkejte, až u vás napadne alespoň deset centimetrů sněhu. K danému účelu je ideální prašan, který je sypký a zároveň obsahuje málo vody. Tající mokrý sníh fungovat nebude.
  2. Nejdříve koberec doma důkladně vysajte, vyneste ven a rozbalený položte na čistý sníh. Použijte klepadlo nebo koště a mlaťte do koberce, co vám síly stačí. Pak „zmučenou“ tkaninu odtáhněte kousek dál na čistý poprašek, otočte ji a proces opakujte. Po této nakládačce by měl být koberec zbavený velkého množství zašlapaného prachu.
  3. Odtáhněte koberec zase o kousek dál na čistou plochu, vezměte do ruky lopatu a naházejte na něj čistý sníh. Sníh pak do koberce důkladně zašlapejte. (Tady můžete zapojit děti. Dejte jim za úkol co nejvíc po zasněženém koberci skákat, běhat a válet se.) Když zapracujete co největší vrstvu sněhu, dejte si kávu a dopřejte si oddych.
  4. Poté vezměte do ruky koště a důkladně veškerý prašan z koberce vymeťte. Špína se naváže na sníh a při vymetání se nevyklepe zpět do vláken.
  5. Proces opakujte i z druhé strany a klidně si dejte ještě další kolečko - z obou stran.
  6. Nakonec pověste vyčištěný koberec přes klepadlo či plot a důkladně klepačem vyprašte zbytky sněhu. Nechte viset ideálně přes noc, která bude ledová (minimálně -3 °C) a bez sněžení. Mráz zbaví vlákna velké části vlhkosti.
  7. Po přenesení do bytu nechte koberec ještě několik hodin zabalený, aby doschnul. Opatrní buďte zejména v případě pokládání koberce na dřevěnou či laminátovou podlahu. Na linu či vinylu jej můžete rozvinout rovnou, uschne bez rizika poškození krytiny. 

Zdroj: Dům&Zahrada, bydleni.instory.cz, ceskestavby.cz, living.cz

Související články