Kočky jsou pro mnohé z nás plnohodnotnými členy rodiny. Tento vztah mezi člověkem a kočkou zkoumají vědci po celém světě, aby odhalili, jak je možné, že se z tak odlišného tvora stává náš blízký společník.

Ačkoliv si to možná neuvědomujeme, kočky mohou mít pozitivní vliv na naše zdraví. Díky vztahu lidí a koček se může snižovat riziko srdečních chorob a také mírnit pocity osamělosti. Hlazení koček dokonce může vést ke snížení krevního tlaku.

Význam mají také kočičí zvyky. Kočky totiž mají rády svou rutinu. Důležité jsou pro ně rituály jako krmení a společně strávený čas zahrnující hraní, mazlení, nebo jen sdílení prostoru. 

Tyto momenty nejenže pomáhají udržovat pravidelnost v jejich životech, ale také posilují vztah mezi kočkou a jejím majitelem. Kočky, které jsou zvyklé na pravidelný životní rytmus svých majitelů, mohou být ale zmatené a vystresované, když dojde k výrazné změně, jako je například rodinná dovolená.

„Kočky mají perfektní pojem o čase a vědí kdy se, například, vracíme z práce. Ty, které jsou zvyklé na přesnou ritualizaci své rodiny tak mohou být rozhozené tím, když třeba rodina odjede na dovolenou, protože část smečky zmizela a naše kočka má zodpovědnost za území, aby se měla smečka kam vrátit,“ komentuje kočičí psycholožka, Klára Nevečeřelová. 

Kromě fyzické péče je pro kočky klíčová i strava. Preferují jíst samy a důležitá je pro ně čistota misek. Kočky jsou nesmírně citlivé na hygienu, a může se stát, že pokud je miska špinavá nebo příliš blízko jejich toaletě, budou odmítat jíst. Je tedy důležité, abyste přizpůsobili domácí prostředí potřebám svého mazlíčka. Za to se vám odvděčí svou láskou.

Zajímá vás chování koček? Podívejte se na užitečné tipy níže ve videu:

Zdroj: Youtube

Zrcadlení majitelů

Jedním z nejzajímavějších aspektů kočičího chování je jejich schopnost „zrcadlení". Kočky totiž mohou napodobovat emoce svých majitelů, což vás může upozornit na dobrý či špatný psychický stav.

Kočičí vrnění

Kočky vrní, když jsou spokojené nebo relaxované, vrnění má pro kočky neuvěřitelné léčebné vlastnosti. Spekuluje se dokonce, že frekvence vrnění může stimulovat hojení kostí a tkání, což je další důvod, proč je přítomnost kočky tak uklidňující a prospěšná pro lidské společníky.

Kočky ale vrní, i když jsou ve stresu nebo je něco bolí. Toho si lze někdy všimnout například při porodu, kdy se kočka pomocí vrnění snaží snížit svůj stres.

Zdroj: chovzvirat.cz, primanapady.cz

Související články