Stručný souhrn z článku

  • Kočky jsou náchylné k různým nemocem, které mohou být obtížně rozpoznatelné.
  • Vnitřní parazitózy jsou časté, zejména u venkovních koček, a vyžadují pravidelné odčervování.
  • Vnější parazity jako blechy a klíšťata mohou způsobovat problémy s kůží a srstí, zatímco kočičí rýma a problémy s trávicím traktem mohou mít vážné následky.
  • Selhání ledvin a onemocnění močových cest jsou běžné u starších koček, vyžadují speciální dietu a péči.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Kočky jsou experti na maskování nemoci. Když kočka ve volné přírodě projeví nemoc nebo slabost, stane se snadnou kořistí. A instinkt skrývat slabost zůstal i kočkám domácím. Proto bývá těžké odhalit nemoc u kočky hned v počátku. Věnujte pozornost i drobným změnám chování a nikdy neignorujte zjevné příznaky nemoci a obraťte se na svého veterináře. A jaké nemoci koček jsou nejčastější?

1. Vnitřní parazitózy koček

Obzvláště venkovní kočky se vnitřním parazitům nevyhnou - u koček jsou nejčastější škrkavky. Proto je důležité pravidelné odčervování. Pokud vaše kočka neprospívá, hubne, má zhoršenou kvalitu srsti a trápí ji poruchy trávení, pravděpodobně ji trápí vnitřní parazité.

Zbavit kočku vnitřních parazitů lze pomocí vhodně vybraného odčervovadla. To lze zakoupit u veterinárního lékaře nebo např. v lékárně. Odčervovadla lze sehnat ve formě tablety, pasty či tzv. spot-on (kapky za krk).

2. Vnější parazitózy koček

Blechy, klíšťata, svrab, všenky a další vnější parazité mohou vaší kočce znepříjemnit život. Zatímco některé vnější parazity snadno spatříte okem, jiné ne. Sledujte proto příznaky, jako je například nadměrné olizování, drbání, okusování, neklid a zhoršená kvalita srsti. Pokud objevíte v kočičím kožíšku blechy, snadno si s nimi poradíte s pomocí kočičích antiparazitik, ale pokud jde o všenky či svrab, požádejte o pomoc svého veterináře.

Zdroj: Youtube

3. Kočičí rýma

Zhoršené dýchání, výtok z nosu, který může být až pokrytý krustami, zánět spojivek a výtok z očí, oteklá víčka - to jsou příznaky kočičí rýmy. Jedná se o infekční onemocnění, které mohou způsobovat viry i bakterie. 

Kočkám s mírnějšími příznaky dokáže poskytnout adekvátní péči chovatel v domácích podmínkách, vážnější případy vyžadují terapii navrženou veterinárním lékařem. V obou případech však léčba zahrnuje 3 hlavní body – ošetření dýchacích cest, zajištění příjmu vody a krmiva a potlačení sekundárních bakteriálních infekcí.

4. Zvracení a průjem

Zvracení u koček je poměrně častým problémem, se kterým se setkal snad každý chovatel. Kočky mohou zvracet z různých důvodů, např. – pozření nevhodné potravy, cizího tělesa, kinetóza (nevolnost při pohybu autem), ranní zvracení z důvodu prázdného žaludku, trichobezoáry apod. 

Trichobezoáry jsou takovou kočičí specialitou. Jedná se o cizí tělesa vyvolaná pozřením chlupů. Kočky jsou totiž od přírody velice čistotné. Častým olizováním srsti chlupy ulpí na drsném povrchu jazyka a kočka je spolkne. Některé trávicím traktem projdou, jiné ale ne. Velká část se skrze zažívání nedostane, zůstane v žaludku a zformuje se do útvarů, které odborně nazýváme trichobezoáry.

5. Selhání ledvin a onemocnění močových cest koček

Nejčastějším urologickým problémem u koček je onemocnění dolních cest močových. Projevuje se častým močením v krátkých intervalech, naříkáním při močení a vyhledáváním netypických míst pro vykonání potřeby. Příčinou mohou být anatomické abnormality, infekce, poranění či nádorové onemocnění. Nejčastější příčinou bývá zánět močového měchýře neznámého původu. 

Léčbu vám doporučí veterinář, ale jako doprovodné opatření bývá speciální dieta s nízkým obsahem hořčíku, vápníku a fosforu, která zamezuje tvorbě krystalů v moči. 

Častou diagnózou starších koček bývá selhání ledvin, kdy se jednoduše řečeno vyčerpá funkční tkáň ledvin, které přestávají plnit svou funkci. Příznaky, které můžete pozorovat, souvisí s funkcemi, které poškozené ledviny přestávají plnit - nadměrné pití a močení, zvracení, průjem, nechutenství, hubnutí, zhoršená kvalita srsti a zvýšené slinění. Základem léčby je speciální dieta se sníženým obsahem bílkovin.

Zdroj: hobbio.cz, fera24.cz, zdrave-zvire.cz

Související články