Ventilačky jsou pro zvířata velmi nebezpečné. Zejména zvědavé kočky se jimi snaží dostat ven, a jen málokdy skončí nezaklíněné. Následky skřípnutí v úzkém prostoru vyklopeného okna bývají vážné až fatální. 

Syndrom sklápěcího okna

Ačkoliv to zní trochu jako nemoc, syndrom sklápěcího okna je označení, které zahrnuje zranění, která vznikla v důsledku toho, že se kočka snažila dostat ventilací okna ven a uvízla v její mezeře. 

Jakmile se kočka dostane do mezery a nejde se jí dostat ven ani zpět, dostane se do šoku, začne sebou škubat a skřípne se ještě více. Touto snahou si však může způsobit ještě větší problémy, a může tak dojít k silným pohmožděninám měkkých tkání i vnitřních orgánů. Navíc může dojít i ke snížení průtoku krve do zadní části těla kočky. Nedostatečné proudění krve zapříčiní u kočky trvalé zdravotní následky a v nejhorším případě i úmrtí.

S přicházejícím teplým počasím také myslete na pitný režim vašich miláčků. Podívejte se, jaké jsou možnosti, níže ve videu:

Zdroj: Youtube

Stala se vám tato nehoda? Jděte k veterináři

Pokud by přece jen došlo k tomu, že zapomenete zavřít ventilaci a najdete kočku zaklíněnou, ihned po vyproštění ji zavezte k veterináři. Jděte tam i v případě, kdy se kočka zdá na první pohled naprosto v pořádku. Nikdy totiž nevíte, jak dlouho se snažila z okna vyprostit a zda nemá skrytý zdravotní problém, který by ji časem mohl ohrozit na zdraví. 

Prevence v podobě ochranných mřížek stojí pár stokorun

Ochranná mřížka zakryje nebezpečnou štěrbinu, a zamezí tak skřípnutí nebo vypadnutí kočky. Je možné ji našroubovat nebo nalepit na okno. Jednoduchou pomůckou je také umělohmotná pojistka na okno, kterou snadno přiděláte, a můžete tak regulovat šířku otevření okna.

Zdroj: chovzvirat.cz, hobby.magazinplus.cz

Související články