Puberta u koček začíná, jakmile začne tělo vaší kočky produkovat pohlavní hormony. U koček jsou rozhodující progesteron a estrogen, u kocourů je to testosteron. Tento proces zpravidla začíná během třetího až pátého měsíce života. 

Pokud máte kočku, můžete u ní pozorovat říji přibližně mezi šestým a dvanáctým měsícem věku. Naproti tomu kocouři obvykle pohlavně dospívají mezi pátým a sedmým měsícem života. Obecně však lze předpokládat, že vaše kočka stráví v pubertě přibližně šest měsíců. 

Přesná doba však u samic i samců závisí i na plemeni. Mezi časně dospívající kočky patří zejména orientální plemena koček, jako je habešská kočka, birma nebo siamská kočka. Později dospívají především velká a dlouhosrstá plemena koček – například mainská mývalí nebo norská lesní kočka.

Jak se puberta u koček projevuje?

Výkyvy nálad

Hráli jste si spokojeně s kočkou a najednou začala syčet a tlapkou vyrážet hračku z ruky? Takové výkyvy nálad lze během dospívání u koček pozorovat často. 

Značkování

Když kočka dospěje, chce být zajímavá pro potenciální sexuální partnery a chránit své teritorium před soupeři. Proto je běžné, že kočky, zejména kocouři, v období puberty často značkují své okolí močí. Moč obsahuje důležité pachy (feromony), které jsou pro kočky atraktivní a pro rivaly odstrašující. 

Kočky přicházejí do říje

Pohlavní hormony v těle znamenají, že se vaše kočka nyní může pářit. Aby zapůsobila na kocoury, bude se válet po podlaze a mňoukat a využije každé příležitosti k mazlení. Kočky v říji se proto mohou stát velmi láskyplnými. 

Sebedůvěra je vyšší

Když se z koťat stanou kočky, roste i jejich sebevědomí. Poznáte to, když váš kocour vyleze na vysoký strom nebo se odváže skákat do výšky, na což si jako kotě netroufl.

Jak poznat, že je kočka v říji? Zjistíte níže ve videu:

Zdroj: Youtube

Na co dávat pozor?

Kočky jsou od přírody velmi citlivá zvířata. V období puberty je však třeba mít pro ně ještě větší pochopení. Proto vždy zachovejte klid a projevte trpělivost, když se vaše kočka opět chová nevyzpytatelně nebo když močí označkuje nový koberec. 

Na druhou stranu to neznamená, že byste své kočce neměli stanovovat žádné hranice. I kočky v pubertě potřebují výchovu: odměňujte svou kočku, když udělá něco správně. Na druhou stranu byste měli na nežádoucí chování okamžitě reagovat rázným, ale jemným „ne“. Nikdy však kočku fyzicky netrestejte. 

Pokud máte pocit, že je vaše kočka během puberty ve velkém stresu, můžete ho zmírnit pomocí feromonových přípravků nebo šanty kočičí. 

Zdroj: petcenter.cz, moulik.cz

Související články