Kopřiva dvoudomá i její příbuzná kopřiva žahavka u nás rostou téměř všude. Přesto byste měli tyhle léčivky trhat na místech, kde jich není moc. Husté porosty kopřivy fungují jako důkaz, že je v půdě či vodě příliš mnoho dusičnanů. A to nikdo nechceme.

Nejlepší bylinka na revma (artritidu) a dnu určitě roste i za vašimi humny.

Zdroj: Youtube

Univerzální léčivka

Ve středověku se kopřiva vnímala jako univerzální protijed pro svou schopnost čistit organismus od různých škodlivin. „Stimuluje krevní oběh, činnost ledvin, jater, a tělo se tedy může zbavovat nežádoucích látek samo. Játra a ledviny jsou lidově řečeno zodpovědné za čištění krve, udržení správné homeostázy, potřebného množství iontů v organismu, v krvi i mimo krevní řečiště, za odbourávání cizorodých látek, které tělo nemůže využít, nebo které ho doslova poškozují," vysvětluje farmaceutka Františka Dudková z české rodinné firmy Dr. Dudek.

Co léčí kopřivy?

Osvědčené léčivky působí hojivě při vnitřním užití díky komplexu látek, jež obsahují, nejde vypíchnout jen jednu látku, minerál, vitamin... Ale za jejich léčivou schopností při zevní aplikaci odpovídá hlavně chlorofyl.

Kopřiva má protizánětlivé účinky, povzbuzuje metabolismus, zlepšuje prokrvení orgánů. Funguje jako životabudič a podporuje léčbu lidí s chorobami ledvin, jater a žlučníku. Zabírá na mnohé kožní neduhy od akné přes ekzém až po lupénku. Žahavka rovněž omezuje nadměrné padání vlasů. Další účinky uvádíme v odstavci o detoxikační pitné kúře.

Proč pálí? A jak se toho zbavit

Kopřiva žahá kvůli chloupkům na listech a stoncích. Františka Dudková vysvětluje, že když se jí dotkneme, chloupek se zlomí a na kůži se dostane směs dráždivých látek. Tedy histamin (dráždí kůži, způsobuje prokrvení, otok a reakci v podobě pupínků), acetylcholin a kyselina mravenčí (cítíte pálení) a serotonin (podporuje působení zmiňovaných složek).

Toho využívaly už naše praprababičky proti revmatickým bolestem - lokální prokrvení posiluje látkovou výměnu v kloubech. A někdo možná zvládne i šlehání kopřivami, aby došlo k prokrvení přetížených svalů. Když čerstvou nať nebo jen listy kopřivy spaříte, případně kopřivu usušíte, přestane vás pálit.

Kdy ji sbírat? Jak správně sušit?

Chcete-li kopřivu využít do salátů a vůbec k jídlu, sbírejte mladé rostliny. „Na sušení lze kopřivy trhat, i když kvetou. Drobná zelená květenství vyrůstají v úžlabí horních listů a rozvíjejí se postupně od června do září. Kopřivu trhejte nejlépe odpoledne, po patřičné dávce ozáření sluncem, pak obsahuje nejméně nežádoucích dusičnanů," upřesňuje odbornice.

Doma v rukavicích sdrhněte listy nebo kopřivy sušte ve svazcích. Hlavně nikam nespěchejte. První den je sušte na přímém slunci, další dny ve stínu, ideálně v dobře větraných prostorách. Příliš rychlé sušení za vysokých teplot může vést ke zčernání listů, kopřiva pak ztrácí své léčivé schopnosti.

Jak dlouho trvá kopřivový detox?

Připravte si nálev z čerstvých mladých kopřiv: zalijte 1 lžíci kopřivových listů nebo celých natí vařící vodou, 10 až 15 minut louhujte, pak přeceďte. Pijte denně 2 až 3 hrnečky, po dobu maximálně 3 týdnů

„Kopřivový nálev je účinnou zbraní proti škodlivinám, které se dostaly do našeho těla s potravinami nebo v důsledku znečištění životního prostředí. Současně pomáhá při léčbě otoků, artritidě i dně. Také snižuje hladinu krevního cukru při diabetu a čistí krev," připomíná Františka Dudková. Další benefity se uvádí zde.

Zelený panák na chudokrevnost

Při svém růstu si kopřivy berou z půdy minerály včetně železa, proto si z rostlin můžete nachystat posilující "zelený panák" při anémii (vhodné i při menstruaci). Posekané kopřivy odšťavněte nebo použijte ruční lis. Obsahují i hodně vitaminu C, jehož přítomnost je pro správnou absorpci železa v organismu nezbytná. Šťávu si lze uchovat i ve formičkách na led v mrazáku.

Kdy vyrobit tinkturu z kořenů a jak ji ředit na vlasy?

Kopřiva se dá využít celá, i kořeny. Ty ale vyryjte raději na podzim, kdy se do nich stáhla veškerá síla z nadzemních částí byliny. „Očištěné, omyté a pokrájené kořeny vložte do zavařovačky tak, aby ji téměř vyplnily, zalijte kvalitní, čistou, alespoň 40% lihovinou. Uzavřete a macerujte 3 až 4 týdny v temnu při pokojové teplotě. Ideálně každý den protřepejte.

Potom tinkturu sceďte a kořeny vyhoďte. Tinkturu zředěnou s vodou v poměru cca 1 díl tinktury na 10 dílů vody použijte k oplachu vlasů a pokožky hlavy," upřesňuje Františka Dudková.

Kopřivová vlasová voda prokrvuje škáru, z níž vlasy vyrůstají, napomáhá tak k jejich růstu a odstraňuje lupy. Neředěnou tinkturou můžete jemně potírat bolavé klouby, masírovat svaly při křečích nebo i paradoxně zmírnit pálení po štípnutí hmyzem či žahnutí kopřivou.

Zdroj: Dr.Dudek, healthline.com

Související články