Plastové houbičky na nádobí jsou levné, ale ekologicky problematické a plné bakterií. Existují však alternativy, které jsou šetrnější k přírodě i zdraví. Jaké máte možnosti? A která je nejlepší?
Podívejte se, která směs zabije většinu bakterií ze špinavé plastové houbičky na nádobí:
Spousta plastu, miliardy bakterií
Obyčejné plastové houbičky na nádobí jsou levné. Když doslouží, není problém je vyhodit. Jenže příroda si s nimi neporadí, plasty se rozkládají desítky až stovky let. Navíc porézní struktura houbičky na nádobí plus teplota a vlhko představují ideální prostředí pro množení bakterií.
Podle této odborné studie je houbička na nádobí natolik prošpikovaná bakteriemi, že jí nemůže konkurovat ani záchod. Vědci uvádí šokující údaj: už jen 1 cm3 houbičky na nádobí může poskytnout "domov" více než 80 miliardám bakterií.
Jak často měnit houbičku
Obecné doporučení zní: obyčejná houbička na nádobí vydrží asi 1 týden, prakticky byste ji však měli měnit vždy, když začne zapáchat. Používá se tak často, že mnohdy nemá šanci vyschnout, což je jeden z předpokladů pro minimalizaci šíření bakterií. Důležité je i odkládání houbičky do vzdušných stojánků s otvory, pomůže také speciální rukojeť s hlavicí, která houbičku drží (některé rukojeti fungují i jako dávkovač saponátu).
Pratelné houbičky jsou lepší
Zkuste textilní pratelné houbičky, vydrží mnohem déle. Vyrábí se z různých materiálů, přírodních i umělých. Mezi rozložitelné materiály patří například juta. Ale mýt nádobí můžete i s pomocí lufy.
Praktické a hodně trvanlivé je třeba mikrovlákno, které výborně čistí i s minimem saponátu nebo dokonce bez něj. Po použití stačí houbičku z mikrovlákna dobře propláchnout vodou (vyprat ve vodě). Šikovné jsou rovněž houbičky ze silikonu s výstupky, které současně nahrazují drátěnku, jsou však šetrnější k nádobí. Další tipy na praktické houbičky na mytí nádobí najdete tady.
Myjte nádobí kartáčem
Nejlepší řešení s ohledem na přírodu i vaši peněženku slibují kartáče. Vyrábí se z přírodních (dražších) i plastových (levnějších) materiálů. Nabízí se různé tvary vhodné například pro sklenice a zavařovačky, jiné pro talíře a ploché nádobí, další pro silně znečištěné nádobí.
Kartáč po každém mytí nádobí dobře propláchněte a pověste, aby štětinky uschly volně, ze všech stran má proudit vzduch. Když bude rukojeť ze dřeva a štětinky například z vláken kokosu či agáve, půjde o dobrou ekologickou volbu.
Nezastupitelnou výhodou kartáčů je kromě trvanlivosti a eliminace množení bakterií fakt, že nemusíte při mytí nádobí stále máčet ruce ve vodě. A to ani při nejlepší snaze s žádnou houbičkou nedokážete.