Vitaminy, minerály, bílkoviny nebo sacharidy známe, ale které látky se označují jako přírodní antibiotika? Slibují antirevmatický účinek? Působí proti zánětům? Fungují jako součást prevence proti Alzheimerově chorobě? Proč se na potíže s dýchacím systémem doporučují kumariny atd.? Snadno to zjistíte díky slovníčku TOP léčivých látek v rostlinách.

Víte, co je biokvalita? Naturopatka Helena Neumannová vysvětluje, že...

Zdroj: Youtube

Alkaloidy

Jimi se rostliny chrání před škůdci. Jde o „jedy“, dusičnany, které se ale v našem těle dokážou přeměnit na aminokyseliny. Alkaloidy se využívají jako přírodní analgetika a sedativa, pomáhají proti krvácení, mají močopudné účinky, čistí organismus a slouží i jako protijed při otravách.

Flavonoidy

Těmto antioxidantům se podle současné vědy přezdívá ,molekuly života', jsou stejně důležité jako vitaminy. Mají antisklerotické účinky, jsou močopudné a ozdravují cévní stěny a zvyšují jejich pružnost. Blokují růst a dělení rakovinných buněk. Zabraňují poškozování životně důležitých látek, jako jsou bílkoviny či tuky. Působí protizánětlivě a preventivně před neurodegenerativními a autoimunitními onemocněními, jako jsou například Alzheimerova choroba, roztroušená skleróza, demence, Parkinsonova choroba, Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida,“ vysvětluje Helena Neumannová, naturopatka a zakladatelka Levandulového údolí.

Fytoncidy

Neboli přírodní antibiotika najdete v křenu, černé ředkvi, česneku, cibuli, řepíku lékařském, tymiánu obecném i čajovníku pravém.

Glykosidy

Organické sloučeniny jsou rozpustné v alkoholu a ve vodě. Glykosidy mají antirevmatický účinek, dezinfikují močové cesty, pomůžou se zácpami a očistou organismu. A velmi dobře podporují srdeční sval a jeho činnost.

Hořčiny

Zvyšují chuť k jídlu a celkově svědčí trávení. Odbornice připomíná, že se hořčiny pod označením „amarum“ přidávají do léčebných směsí. Mezi hořčiny je možné řadit i alkaloidy chinin, strychnin a brucin, ty však mají kvůli své jedovatosti omezené užití. Významnou bylinou s vysokým obsahem hořčin je pelyněk pravý. Ale dobře poslouží třeba i pepř.

Kumariny

Působí spazmolyticky a sedativně. Pomůžou, když máte kašel, astma a obecně záněty dýchacího systému (například bronchitidu). Některé studie uvádí také působení kumarinů proti křečím, kumariny pomáhají i při migrénách. Při nespavosti fungují jako hypnotikum. Pozor: Nadměrné užívání může vést k bolestem hlavy.

Peptidy

Podporují správnou funkci buněk a svalstva, působí antibakteriálně. Mezi peptidy patří bílkoviny, aminokyseliny, inzulín nebo viskotoxin.

Saponiny

U nich se nejvíce zdůrazňuje schopnost udržovat cholesterol v normě. Naturopatka připomíná, že saponiny „výrazně potlačují růst nádorových buněk.“ Jsou to přírodní diuretika, ledviny vám za ně poděkují. Rovněž pomáhají odstranit hlen nejen z dýchacích cest. Saponiny ocení hlavně astmatici, lidé s cystickou fibrózou a také ti, které trápí choroby trávicího nebo dýchacího systému.

Silice

Jde o velmi aromatické a těkavé rostlinné látky, nerozpouští se ve vodě, avšak v lihu, éteru a jiných organických rozpouštědlech ano. Silice mají antiseptický, uklidňující, dezinfekční, antibakteriální, antidepresivní, sedativní a analgetický účinek.

Terpeny

Tyto sloučeniny působí antioxidačně, protizánětlivě a analgeticky. Antidepresivní účinky a schopnost zmírnění stresu a podrážděnosti mají především terpeny z levandule lékařské, borovice nebo konopí,“ uvádí Helena Neumannová.

Terpenů existuje více, například myrcen je jedním z nejběžnějších obsažený v konopí. Bývá spojovaný se sedativními účinky, ulevuje od bolesti a zlepšuje spánek, užitek slibuje rovněž při snižování zánětu a chronické bolesti.

Třísloviny

Tyto látky se dokážou spojit s bílkovinami a vytvořit nerozpustné sloučeniny. Třísloviny se nachází zejména v kůrách, nejvíce se používají při léčbě kožních potíží. Slibují adstringentní neboli svíravý/stahující účinek.

Kde se dozvíte více

Při vytváření slovníčku TOP léčivých látek v rostlinách jsme si vzali na pomoc knižní novinku Mistrovství zdraví od Heleny Neumannové, vydalo nakladatelství Došel karamel. V knize se dozvíte spoustu dalších zajímavostí o bylinoznalectví a jeho praktickém využití, součástí je také řada léčivých receptů.

Zdroj: Helena Neumannová, doselkaramel.cz, youtube

Související články