Proč se někdo láduje sladkým příliš často? Může jít o zvyk, a to doslova. Nebo o reakci na rozhárané emoce a pocuchanou psychiku. Ale také o úplně jinou příčinu, jako jsou výkyvy hormonální hladiny (například v těhotenství, v menopauze). Ovšem stejně tak je možné, že vašemu tělu chybí konkrétní živiny, a na ty se zaměříme v našem článku. Plus připomeneme důležitou vodu a nedostatek lásky, oboje může souviset se závislostí na sladkostech.
Co se stane, když jíte ráno sladké? Odpověď výživového specialisty Petra Havlíčka vás možná překvapí:
Nedostatek železa
Kdo se stravuje opravdu vyváženě a pestře, tomu nelítá hladina cukru nahoru a dolů jako splašený kůň. Pozor však na jednostrannou stravu, například pokud získáváte bílkoviny pouze z rostlinných zdrojů.
Podle odbornice na celostní výživu Kelly Aiello si tak můžete vypěstovat nedostatek železa. Železo je zodpovědné za zdraví červených krvinek a pomáhá buňkám produkovat energii. A málo energie rovná se velká chuť na cukr a sladké.
Proč řešit bílkoviny
I další odborníci potvrzují, že bílkoviny jsou skryté eso v rukávu proti mnoha chutím včetně chuti na sladké. Kdo má bílkovin málo, tomu hladina cukru v krvi rychle klesá. Proto se mnozí z nás ládují sladkostmi. Sušenka, dortík, koláček nebo nanuk jsou snadno dostupné a cukr se vyrovnává. Ale jen na chvíli. Čím více a častěji jíte sladké, tím spíš na něj vznikne závislost.
Jezte bílkoviny každý den a HLAVNĚ: střídejte zdroje bílkovin, jednostrannost je jednou z cest do sladkého pekla. Dejte si různé maso, tu hovězí, pak zase kuřecí, nebo králičí, konzumujte ryby. Jindy sýr, jogurt, tvaroh, vejce, ale třeba i tempeh nebo tofu (poslední dva jmenované zdroje uspokojí také vegetariány).
Čeho ještě můžete mít málo
Zvýšenou chuť na cukr patrně podporují i další živiny jako například vápník, zinek, chrom či hořčík. Podle Kelly Aiello nedostatek některého z nich může vyvolat pocit dehydratace.
V těle je vše provázané, minerály a vitaminy jsou zásadní pro mnohé chemické procesy v organismu.
Kdo chce mít přehled, jak si na tom jeho tělo stojí, může si nechat jako samoplátce udělat rozbor minerálů, vitaminů či jiných živin z krve. A třeba jen některých z nich.
Minerálky jako zdravá voda
Proč mají někteří lidé větší chuť na sladké v létě? Tělo chce doplnit minerály. Více se potíme, spolu s potem odchází voda i minerály. „Pro každodenní pití se hodí slabě a středně mineralizované vody s obsahem rozpuštěných pevných látek do 1000 mg/l – mohou se pít bez omezení a nemusí se střídat. Silně mineralizované vody jsou zase vhodné v letním období, při sportu nebo těžké práci, kdy tělo ztrácí pocením spolu s tekutinami i minerální látky,“ uvádí Ing. Jana Ježková, předsedkyně Svazu minerálních vod.
Sodovka místo dortíku?
Ohledně perlivé vody panuje stále mnoho mýtů, dohadů a protichůdných tvrzení. Pravdou je, že vás zavodní stejně dobře jako voda z kohoutku bez bublin. Na druhé straně - komu nedělá dobře na žaludek, ten ji nebude pít.
Nezapomeňte: Hlad je převlečená žízeň. Bublinky navíc dokážou uspokojit i chuť na sladké, pokud do skleničky přidáte pár jahod nebo jiného sladkého ovoce a pár kostek ledu. Jde o nejlepší náhradu uměle doslazovaných limonád. A opět platí: komu bublinky nesvědčí, ten zůstane u vody.
Méně stresu, více lásky
Mít sladké chutě pod kontrolou je složité také v době hormonálních výkyvů, ale i to se dá zvládnout. Místo čokoládové sladkosti, která se za nejoblíbenější cukrovinku jen vydává, si dejte kvalitní vysokoprocentní čokoládu. Většinou sníte dva tři dílky a budete mít dost.
Snížit chuť na cukr pomáhají i datle: dejte si tři kusy denně. Podle Studie 2020 právě datle nevedou ke kolísání hladiny cukru v krvi, přestože jsou hodně sladké. A ještě mají snižovat hladinu tzv. zlého cholesterolu.
Ve vypjatých situacích lidé často sahají po něčem sladkém, přitom stejně dobře pomůže krátká rychlá procházka (ne nadarmo se říká, že starosti, napětí a stres je dobré rozchodit). Vyčerpání, špatný spánek, únava, stres a jiné neradosti rovněž můžou vést k větší chuti na sladké.
Ale sladkosti dobře fungují jako berlička, když nám chybí pochopení, pohlazení či objetí blízkého člověka. Nemusí to být vždycky partner/ka, mnohdy pomůžou dobré kamarádky, milá sousedka nebo naprosto cizí člověk. Proto se se svými bolestmi nezavírejte před lidmi. Nikdy nevíte, kde na vás čeká láska.