Plněné kynuté buchty jsou jedním z nejtypičtějších pokrmů české kuchyně. Má velmi dlouhou tradici a je pevně spojen se svátečními událostmi a rodinnými sešlostmi. Své místo mají i v českých pohádkách, kde se s nimi vyráží do světa na zkušenou.

V dnešní době už se kynuté buchty nepečou tak často, přece jen se jedná o pracnější moučník a většina lidí dává přednost rychlejším a snazším dezertům. Jednou za čas ale určitě stojí za to se do nich pustit – kromě skvělé chuti ukrývají i jedinečné kouzlo a špetku nostalgie.

Buchty od mistra

Receptem na kynuté buchty s povidly odstartoval oblíbený pořad České televize Buchty po ránu, v němž Josef Maršálek s Terezou Bebarovou představují známé i zapomenuté speciality ze sladkých i slaných těst.

Pokud nemáte s přípravou buchet žádné zkušenosti, můžete se podívat na postup krok za krokem a využít všechny tipy a zkušenosti, které v něm zazní. Díl věnovaný plněnému pečivu najdete v iVysílání na tomto odkazu.

Droždí čerstvé, nebo sušené?

Josef Maršálek při pečení preferuje čerstvé droždí, pokud vám ale více vyhovuje sušené nebo doma jiné nemáte, můžete ho bez obav použít. Rozdíl ale bude v použitém množství – na kilogram mouky budete potřebovat 40 gramů čerstvého droždí, v případě sušeného vám bude stačit třetina.

Oblíbeným postupem zkušeného pekaře a cukráře je příprava kynutého těsta tzv. na záraz. To znamená, že nepřipravuje kvásek neboli omládek, ale droždí přidává přímo do misky s ostatními ingrediencemi.

Na tři díly

Ve zmíněném díle pořadu Buchty po ránu připravuje Josef Maršálek tři různé druhy pečiva z jednoho těsta, čemuž odpovídá i uvedené množství ingrediencí. Na 12 buchet vám tedy bude stačit třetinové množství z níže uvedeného receptu. Pokud připravíte větší množství, můžete těsto uložit na pozdější použití v lednici a použít ho za 5–7 dní. V chladném prostředí kvasinky nepracují tak aktivně, takže se nemusíte bát, že by vám překynulo. Toto pomalé kynutí navíc vylepší jeho konzistenci i chuť.

Kynuté povidlové buchty podle Josefa Maršálka

Ingredience na kynuté těsto:

  • 1 kg hladké mouky na kynutá těsta
  • 600 ml mléka
  • 2 vejce velikosti M
  • 80 g cukru krupice
  • 120 g změklého másla
  • 40 g droždí
  • citronová kůra
  • 10 g soli

Povidlová náplň:

  • 300 g povidel
  • 1 g skořice
  • 1 g mletého hřebíčku nebo badyánu
  • strouhaný perník na zahuštění
  • rum na zředění

Na dokončení:

  • 100–150 g rozpuštěného másla (na obalení buchet + na potření)

Příprava:

  1. Mouku nasypte do mísy, přidejte cukr, droždí, nastrouhanou citronovou kůru, vlažné mléko a vajíčka. Vše důkladně promíchejte ručně nebo v robotu, tak aby se všechny ingredience spojily. Poté přidejte změklé máslo a sůl.
  2. Pokračujte v hnětení, dokud nevznikne hladké, pružné a lesklé těsto, které se nelepí na stěny nádoby ani na hák robotu. Poté ho přikryjte kuchyňskou fólií nebo vlhkou utěrkou a nechte na teplém místě kynout, dokud nezdvojnásobí svůj objem.
  3. Povidla smíchejte v misce s kořením, strouhaným perníkem a kapkou rumu.
  4. Vykynuté těsto opatrně přenesete na lehce pomoučený vál, roztáhněte do tvaru obdélníku a rozdělte na 12 stejně velkých kousků.
  5. Na každý kousek naneste lžící povidlovou náplň, spojte protilehlé strany, vytvořte uzlík, přimáčkněte zbylé těsto a lehce zakoulejte.
  6. Do pekáčku nalijte rozpuštěné máslo, každou buchtu v něm obalte a postupně je do něj všechny vyskládejte spojem dolů. Nechte ještě 30 minut vykynout a poté vložte do horkovzdušné trouby předehřáté na 160 ºC na 25-30 minut a pečte dozlatova. Hotové buchty na závěr potřete rozpuštěným máslem.

Související články