Medvědí česnek roste přirozeně ve vlhkých listnatých lesích, kde vytváří rozsáhlé kolonie. Jeho sezona zpravidla začíná od konce března do konce dubna, v případě teplého počasí ale vykoukne ze země i dříve – ne náhodou se mu říká posel jara. Jakmile začne kvést, jeho intenzita slábne.
Čím prospívá medvědí česnek našemu zdraví a jak ho bezpečně poznat? Vše se dozvíte v tomto videu:
V České republice ho najdete na mnoha místech a v jarní sezoně vzbuzuje u lidí stejný zájem jako na podzim houby. Sběratelé by se ale měli mít na pozoru, aby si místo zeleného úlovky neodnesli tučnou pokutu, v horším případě úplně jinou a silně jedovatou rostlinu.
S čím se nejčastěji plete medvědí česnek?
Podlouhlé listy medvědího česneku jsou velmi podobné listům konvalinek – a právě s nimi si je lidé mohou nejčastěji splést, rostou totiž na podobných místech a ve stejnou dobu. Na rozdíl od aromatické byliny jsou ale prudce jedovaté – obsahují toxické glykosidy, které způsobují zažívací potíže, křeče, závratě, srdeční slabost až kolaps. Obě rostliny ale lze rozeznat poměrně jednoduše – pokud po rozemnutí listů ucítíte charakteristickou česnekovou vůni, máte v ruce tu správnou.
Pokuta až 10 tisíc
Výskyt medvědího česneku je velmi rozšířený v chráněných oblastech, v nichž je trhání jakýkoliv rostlin přísně zakázáno. Platí to o národních parcích, národních přírodních rezervacích i přírodních rezervacích. V případě, že bude sběratel na takovém místě přistižen, může dostat pokutu až ve výši 10 000 Kč. A to se opravdu nevyplatí.
Sběr v ostatních oblastech je povolen, měl by však probíhat ohleduplně a šetrně. Z jedné rostliny proto odstřihněte pouze pár listů a dejte pozor, aby cibulka zůstala pod zemí. Pokud nemáte volně přístupnou lokalitu poblíž svého domova, seženete ho například na farmářských trzích nebo ve větších supermarketech. A pokud nechcete spoléhat na externí zdroje, můžete si ho sami vypěstovat na zahradě nebo v truhlíku na balkoně.
Vitaminová bomba
Předností medvědího česneku je vysoký obsah vitaminu C a dalších cenných látek, které podporují imunitu, zlepšují trávení a prospívají kardiovaskulárnímu systému. Působí jako antioxidant, má protizánětlivé a antibakteriální účinky a pomáhá proti různým druhům kvasinkových infekcí. Užívá se také jako prevence proti oparům a podpůrná bylina při chřipce a nachlazení.
Medvědí česnek v kuchyni
Čerstvé listy se hodí do salátů, dipů, tvarohových pomazánek či pro přípravu pesta. Osvědčí se i v teplé kuchyni, kde se využívají k dochucení zeleninových polévek, omáček, bramborového pyré, rýže či těstovin.
Připravuje se z nich také bylinkové máslo a výborně dochutí i vaječné pokrmy. Spařené listy můžete podávat jako alternativu tradičního špenátu – výborné jsou v kombinaci s drůbežím, vepřovým, králičím i jehněčím masem. A přidat je můžete také do velikonoční nádivky místo kopřiv.
Zdroj: www.denik.cz, www.bylinkyprovsechny.cz