Do objevení Ameriky znali čokoládu pouze obyvatelé Střední Ameriky. Podle jedné z legend řekl zdejšímu lidu o kakaovníku bůh Quetzalcoatl (Opeřený had), a tak začali rostlinu systematicky pěstovat a z jejích plodů připravovat svým bohům nápoj xocolãtl. Evropa se poprvé seznámila s čokoládou v 16. století díky španělským dobyvatelům, kteří z Ameriky kakaové boby přivezli.

Exotická surovina se stala populární mezi aristokracií a dlouhou dobu byla dostupná jen pro bohaté společenské vrstvy. Větší rozmach nastal až v 19. století s nástupem průmyslové revoluce. Nové technologie umožnily masovou výrobu čokolády, což vedlo ke snížení nákladů a tím i ke zvýšení dostupnosti pro širší veřejnost.

Základní druhy čokolády

Hořká čokoláda s vysokým obsahem kakaa

  • Rozdíl v kvalitě čokolády je dán poměrem mezi obsahem kakaa a cukru. Kvalitní čokolády mají více než 50 % kakaové hmoty. Klíčový je obsah kakaa, tedy celkové množství kakaové hmoty a kakaového másla.

Mléčná čokoláda

  • Podíl kakaové sušiny u mléčné čokolády je nižší než u hořké, za kvalitní ji lze považovat od 30 či 35 % výše. Zároveň by mléčná čokoláda měla obsahovat 14 až 25 % mléčných součástí.

Bílá čokoláda

  • Mnoho lidí považuje bílou čokoládu za podřadný druh, ve skutečnosti se na její výrobu také používají kakaové boby, respektive kakaové máslo. Ty nejkvalitnější ho obsahují více než 40 %, další ingrediencí je mléko a cukr.

Rubínová čokoláda

  • Moderní druh čokolády je na trhu teprve od roku 2017 a vyznačuje se charakteristickou růžovou barvou – odtud také pramení její název rubínová neboli ruby. Má specifickou, mírně nakyslou chuť, která je dána – stejně jako barva – speciálním postupem při zpracování kakaových bobů.

Je čokoláda zdravá?

V přiměřeném množství a při správném výběru ano! Kvalitní čokoláda s vysokým obsahem kakaa obsahuje velké množství flavonoidů, které působí jako přírodní antioxidanty, které přispívají k ochraně buněk před oxidativním stresem. Hořčík obsažený v čokoládě je prvkem nezbytným pro většinu biochemických procesů v těle, např. pro dobrou činnost nervů a svalů, působí také proti křečím a napomáhá k duševní pohodě. Theobromin a fenylethylamin mají účinek podobný endorfinu – hormonu štěstí.

Oslavte Mezinárodní den čokolády skvělým dezertem! Tady je 5 tipů na osvědčené recepty:

Dokonalý čokoládový dort

Brownies plné čokolády

Lehká čokoládová pěna

Čokoláda ve skleničce

Bezlepkové brownies

Jaký druh čokolády máte nejraději?

Hořká s vysokým obsahem kakaa 36 %
Mléčná 0 %
Bílá 18 %
Rubínová 0 %
Ochucená (oříšky, koření, karamel...) 18 %
Chutná mi ve všech podobách 27 %

Zdroje:

Související články