Největší nešvary při skladování masa dělá většina z nás už proto, že nechceme ztrácet čas. A to je v případě masa velká škoda. Aby vám maso v mrazáku vydrželo dlouho v dobrém stavu, přestaňte dělat nejčastější chyby.
A když si osvojíte i tyhle triky, budete mí komplet celou lednici perfektně uspořádanou a potraviny vydrží déle v dobrém stavu:
Proč mrazit maso
Přestože řezníci obecně preferují používání čerstvého masa, prakticky to nejde vždy dodržet. Když se při nákupu netrefíte a koupíte masa více, díky zmrazení přebytku nebudete plýtvat. Navíc je-li pěkné maso v akci, byla by škoda nekoupit o kilo dvě více do zásoby. Mrazák prodlouží trvanlivost masa. A jakmile si osvojíte správný způsob mrazení, maso si udrží i své nutriční hodnoty, kvalitu a chuť.
Na čem závisí kvalita masa v mrazáku
Obecně se maso v mrazáku dá skladovat asi 2 měsíce až rok. Konkrétní doba závisí na:
- druhu masa, nejdéle vydrží hovězí, zvěřina a jehněčí,
- zda skladujete maso v celku, nebo jde o porce,
- jak moc je maso tučné (kratší čas), nebo libové (delší čas),
- zda je syrové (delší čas), nebo mleté či uvařené (kratší čas),
- obalu, ve kterém maso skladujete,
- vhodné teplotě mrazničky (ideální doporučená teplota je -18 °C, brání růstu nežádoucích bakterií),
- funkci rychlého zamrazení, kterou disponují moderní mrazničky.
Maso nemyjte, ale dobře ho zabalte
Určitě to znáte - vyndáte maso v mikrotenovém sáčku z mrazáku a pak pracně odtrháváte mikroten, který se zamrazil do záhybů masa. Takhle už to nikdy nedělejte. Pokud koupíte maso v obalu, vyjměte ho z něj, přivoňte k němu, a když je vše v pořádku, maso otřete papírovou utěrkou (nemyjte ho).
Klíč k zachování kvality mrazeného masa spočívá v obalu; když k masu může vzduch, právě kvůli vzduchu a ledovým krystalkám dojde ke spálení masa mrazem a ztrátě kvality i chuti. Nejlepší způsob uchování masa v mrazničce nabízí vakuování - vzduchotěsné prostředí.
Nemáte vakuovačku? Maso dejte do sáčku se zipem, tento sáček lze použít opakovaně. Sáček uzavřete tak, aby zbyla skulinka pro brčko, skrz něj vysajete přebytečný vzduch a hned sáček dovřete. Nejméně efektivní je vložit maso do sáčku a ručně z něj vytlačit vzduch.
Jak dlouho vydrží maso v mrazáku
Přečtěte si, co o správném zamrazení masa říká náš mistr řezník a nezapomínejte na zásadní rozdíl mezi běžně uloženým masem a masem zavakuovaným. Pozor, doba skladování masa v mrazáku se liší i podle toho, z jaké části zvířete maso pochází (například steaky vydrží v mrazničce déle než kotlety s kostí).
- Hovězí: 6 až 12 měsíců
- Vepřové: 6 až 12 měsíců
- Kuřecí a krůtí: do 6 měsíců
- Zvěřina a jehněčí: až 1 rok
- Ryby: tučné 2-3 měsíce, libové zhruba dvakrát tak dlouho
- Vařené nebo mleté maso: 2 až 3 měsíce
Tipy a triky
- Maso balte a ukládejte naplocho, zamrazí se rovnoměrněji. A ještě ušetříte místo v mrazáku.
- Když dáte maso ještě i do 2. obalu, mezi obaly vložíte lístek s popisem masa a datem uskladnění. Je to lepší, než aby se papír s "jmenovkou" přímo dotýkal masa.
- Funkce rychlého zmrazení, kterou disponují některé mrazničky, zabraňuje tvorbě velkých ledových krystalků. Právě ty můžou poškodit svalová vlákna, rovněž tím bráníte růstu nežádoucích bakterií.