Přeměňte běžné palety na stylový nábytek, který bude nejen funkční, ale i oku lahodící. Od pohodlného sezení přes praktický pojízdný stůl až po originální police – objevte, jak jednoduše a s minimem nákladů můžete svému interiéru či zahradě vdechnout nový život.

V našem průvodci najdete snadné kroky a užitečné tipy, jak na to, takže se do toho může pustit opravdu každý. Vyrobte si nábytek, na který budete právem hrdí!

Co si připravit?

Začněme základním seznamem materiálu, který použijete, ať už budete z palet tvořit cokoli:

  • Palety: Ideálně europalety, které jsou robustní a snadno sehnatelné. Poohlédněte se u obchoďáků nebo skladů.
  • Dláto: K vydlabávání dřeva, oceníte je zejména u poliček.
  • Písek nebo smirkový papír: Pro zbroušení hrubých míst.
  • Pilka, kleště: Pokud bude potřeba palety nějak zkracovat.
  • Šroubovák a šrouby: K pevnému spojení dílů. Oceníte jistě i aku šroubovák.
  • Akrylová barva, štětec a krycí lak: Abyste mohli palety natřít barvami, které máte rádi. Nezapomeňte nanést ještě vrchní vrstvu laku jako fixaci. Obzvlášť důležité to je, pokud tvoříte nábytek ven.
Zdroj: Youtube

Výroba sezení z palet

Vyberte tři stabilní a nejlépe vypadající palety. Nezapomeňte je důkladně zbrousit, aby nedošlo k nepříjemným odřeninám, až si na ně někdo sedne. Každou paletu natřete akrylovou barvou dle vašeho výběru.

Barva dodá sezení osobitý vzhled a zároveň chrání dřevo. Jakmile barva zaschne, naneste ještě krycí vrstvu ve formě laku atp.

A teď začíná ta zábavná část. Dvě palety položte vodorovně na sebe a spojte je šrouby. Třetí paletu postavte na delší stranu, přiložte k sedadlu a použijte ji jako opěradlo. Opěradlo opravdu dobře přišroubujte, aby bylo stabilní a bezpečné. V poslední řadě si pořiďte pěkné a pohodlné polštáře.

Stůl z palet zvládnete raz dva

Postup je velmi podobný. Opět palety zbruste, natřete barvou a lakem. Vezměte jednu paletu a na její spodní stranu přišroubujte nábytková kolečka. Ideálně do každého rohu, případně můžete použít i špalky, pokud chcete, aby byl stůl nepohyblivý.

Paletu s kolečky položte na další paletu a dobře je k sobě přišroubujte. Tím vznikne pojízdný stůl, který snadno přemístíte podle potřeby.

A jak na polici z palet?

Veškeré dřevo a palety důkladně obruste, natřete barvou a lakem. Pak postavte dvě palety na hranu a dejte je od sebe tak daleko, jako je požadovaná šířka police.

Na spodní stranu palet připevněte dřevěná prkna, která poslouží jako police. Pro větší stabilitu připevněte na zadní stranu diagonálně dvě prkna křížem přes sebe. V místě spoje využijte dláto, aby do sebe vše perfektně zapadlo.

Zdroj: https://www.hornbach.cz, https://jysk.cz, https://www.expedo.cz

Související články