Stručný souhrn z článku
- Italská polévka pastina je oblíbený "domácí lék" na různé neduhy, charakteristická drobnými těstovinami.
- Recept zahrnuje kuře, celer, mrkev, cibuli a česnek, s přidáním olivového oleje, petrželky a parmazánu.
- Příprava zahrnuje vaření kuřete s hrubě nakrájenou zeleninou, scezení vývaru a následné vaření s drobnými těstovinami a masem.
Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.
Silný domácí vývar si dopřáváme při nachlazení, chřipce, potížích s trávením, ale funguje i jako vzpruha při špatné náladě a únavě – zvlášť teď v zimě. Českou klasiku všichni známe – hovězí, kuřecí nebo slepičí vývar se zeleninou a vlasovými nudlemi neodmyslitelně patří k naší národní kuchyni, je symbolem domova a podává se i při slavnostních příležitostech.
Za vyzkoušení stojí i verze původem z Itálie, které se přezdívá italský penicilin a podává se jako jako "lék" na nejrůznější neduhy. Jmenuje se pastina podle drobných těstovin, které se do ní přidávají, a její složení se může různě lišit podle rodinných zvyklostí. Základem je ale kuře, řapíkatý celer, mrkev a cibule, někde se přidává mletý pepř, bobkový list, kurkuma, rajčata či jiné druhy zeleniny.
Drobné těstoviny se nevaří zvlášť, ale přidávají se do hotového vývaru, takže do sebe absorbují jeho chuť a zároveň polévku mírně zahustí. Pokud neseženete přímo těstoviny pastina, použijte hvězdičky (stelline), těstovinovou rýži (risoni), písmenka (alfabeto), použít lze ale i tarhoňu. Při podávání se do polévky přidává petrželka, a protože se jedná o italskou polévku, samozřejmě nechybí parmazán.
Podívejte se na přípravu italské polévky krok za krokem:
Italská polévka pastina
1 celé kuře
3 000 ml vody
3 řapíky celeru
3 větší mrkve
2 velké žluté cibule
2 stroužky česneku
2 lžíce olivového oleje
1 hrnek drobných těstovin (hvězdičky, těstovinová rýže, písmenka, případně tarhoňa...)
hrst nasekané čerstvé petrželky
2 lžíce strouhaného parmazánu
sůl, pepř
Příprava:
1) 2 řapíky celeru, 2 mrkve a 1,5 cibule nakrájejte na hrubo.
2) Kuře vložte do velkého hrnce, přidejte nakrájenou zeleninu, 2 lžíce soli a lžičku mletého pepře. Zalijte vodou tak, aby bylo kuře ponořené, a přiveďte k varu. Jakmile začne voda vřít, stáhněte plamen a vařte zhruba hodinu až hodinu a půl (podle velikosti kuřete).
3) Vařené kuře vyjměte z hrnce a vývar přeceďte přes sítko do misky. Zbylou zeleninu nakrájejte na menší kousky.
4) V hrnci rozehřejte olivový olej a na mírném plameni na něm osmahněte celer, mrkev a cibuli – zelenina by neměla zhnědnout. Poté přidejte prolisovaný česnek, půl lžičky mletého pepře a zalijte vývarem.
5) Polévku přiveďte k varu a přisypte do ní těstoviny. Vařte 10-15 minut.
6) Mezitím oberte maso z kuřete, a jakmile těstoviny změknou, přidejte je do polévky a nechte 5 minut prohřát. Podle chuti polévku osolte, případně opepřete.
7) Při podávání polévku posypte nasekanou petrželkou a strouhaným parmazánem.
Zdroj: www.foodnetwork.ca, www.allrecipes.com