Vysoká vlhkost v bytě nejenže zvyšuje riziko tvorby plísní, ale vytváří i nepříjemné prostředí k životu celé domácnosti a především alergiků. Nadměrná vlhkost totiž vytváří ideální podmínky pro množení roztočů. Navíc ve vysoké vlhkosti špatně schne prádlo a při praní polštářů, přikrývek, ale i ručníků může docházet k nedokonalému vysychání a tvorbě plísní. 

To ale není vše. Dlouhý pobyt v příliš vlhkém prostředí se většinou promítne do našeho zdraví. Přispívá k rozvoji celé řady chronických problémů, jako jsou astma, alergie, respirační problémy, chronické bolesti hlavy, časté nachlazení, nespavost nebo chronická rýma. Jak vysokou vlhkost řešit? 

Pravidelně větrejte: Větrat je potřeba alespoň 3x denně, a to i v teplých měsících. Otevřete okna v různých místnostech, aby se vytvořil průvan. Tak se stihne vyměnit vzduch v místnosti.

Pořiďte si odvlhčovač vzduchu: Využít můžete také odvlhčovače, které sbírají vlhkost ze vzduchu, lze je jednoduše přemísťovat. Případně vsaďte na pohlcovače vlhkosti. To jsou plastové nádoby, do nichž se vkládají tablety či granule, které následně absorbují vlhkost ze vzduchu a přeměňují ji na vodu, kterou jednoduše vylijete.

I rostliny pohlcují vlhkost: K takovým rostlinám patří například kapradiny, břečťany, tilandsie, lopatkovec, dypsis a další.

Zbavte se koberců: Ty totiž udržují vlhkost.

Digestoř je samozřejmost: V domácnosti, kde je problém s vlhkostí, by měla být v kuchyni digestoř. Vznik páry při vaření se sníží pokličkou a vařením při nižších teplotách. Nebezpečí, které představují výpary při vaření, může v kombinaci s dalšími faktory udělat z domácí kuchyně chemickou laboratoř.

Sušení prádla: Vyprané prádlo na malém sušáku v koupelně vlhkost vzduchu v bytě zvyšuje. Sušení prádla je vhodné přenechat sušičce nebo sušit prádlo v jiném než obytném prostoru (sušárna, půda, veranda). Doma by se mělo prádlo na sušáku maximálně dosušit.

Ventilátor v koupelně: Ve všech koupelnách je nezbytné mít nainstalovaný odsávací ventilátor, který je dostatečně výkonný, aby odvedl vlhký vzduch z místnosti a odvětrával jej mimo váš domov. Ujistěte se, že ventilátor běží a vytahuje vlhký vzduch, když jste ve sprše a ve vaně. Po sprše ho nechte zapnutý minimálně 30 minut. 

Pohlcovač vlhkosti si můžete vyrobit doma. Podívejte se níže na videonávod:

Zdroj: Youtube

Vlhkost se vás pořád drží zuby nehty?

Snažíte se dodržovat všechny zmíněné rady, ale v bytě máte pořád vlhko? Pak bude problém nejspíš vážnější a ani jeho odstranění nebude jen tak. Zpravidla bývá přetrvávající vlhkost způsobená stavebními chybami. 

Vlivem špatně vyhotovené konstrukce stavby nebo izolace vznikají tzv. tepelné mosty. Nejčastěji se projeví kolem oken nebo v rozích. Odhalíte je pomocí změření povrchových teplot zdí. To si ale žádá odbornou ruku profesionála.

Stejně tak mohou být na vině nekvalitní plastová okna. Je možné, že netěsní, nebo jsou špatně namontovaná, a do bytu tak vpouští příliš vlhkosti.

Zdroj: viessmann.cz, artisan.cz

Související články