Pamatujete si, kdy jste naposledy stáli ve frontě na pobočce banky? Pokud ano, je čas na změnu. V dnešní době už nemusíte na pobočku chodit. Vše, co potřebujete, vyřídíte z pohodlí domova s pomocí svého počítače nebo mobilu. Stačí se jen odhodlat a pustit se do toho.

Jak založit nový účet?

Založení účtu v nové bance je dnes hračka. Představte si to: sedíte doma na gauči, v ruce máte mobil nebo notebook a vyplňujete údaje na webu banky. Žádné fronty, žádné papírování. Stačí nahrát doklady, které banka požaduje (občanský průkaz, řidičský průkaz apod.), a během pár minut máte účet založený. Identifikaci můžete provést několika způsoby:

 • Identifikační platba: Pošlete z vašeho stávajícího účtu na nový účet malou částku, například jednu korunu. Tím prokážete, že jste majitelem původního účtu.
 • Elektronická identifikace: Použijete ověřenou identitu, jako je Bank ID. Některé banky tuto možnost nabízejí a akceptují.
 • Osobní identifikace: Při přebírání dokumentace prokážete svou identitu kurýrovi.
 • Klasická návštěva pobočky: Pokud vám to více vyhovuje, můžete zajít na pobočku osobně.

Jak zrušit starý účet?

Zrušení starého účtu je ještě jednodušší. Většina bank umožňuje zrušení účtu online přes internetové bankovnictví nebo mobilní aplikaci. Můžete také poslat formulář poštou nebo využít datovou schránku. Pokud však chcete všechno udělat bez starostí, využijte možnost bankovní mobility.

Bankovní mobilita: Nechte to na nové bance

Bankovní mobilita vám ušetří spoustu času a starostí. Nová banka se spojí s vaší starou bankou a zařídí za vás převedení všech trvalých příkazů, inkas i zrušení starého účtu. Stačí dát nové bance plnou moc a o nic víc se nemusíte starat. Jedinou nevýhodou může být časová náročnost – celý proces může trvat až 13 dní. Proto si pečlivě naplánujte, aby během této doby neprobíhaly žádné důležité transakce.

Zdroj: Youtube

Kodex mobilita klientů

Od roku 2009 existuje Kodex mobilita klientů, který upravuje a zjednodušuje přechod od jedné banky ke druhé. Tento kodex umožňuje novým bankám zařídit převod trvalých příkazů a inkas za vás. Všechny banky, které k tomuto kodexu přistoupily, vám pomohou s hladkým přechodem. Jak probíhá změna banky pomocí kodexu?

 1. Podepsání žádosti: Musíte osobně navštívit pobočku nové banky a podepsat žádost o změnu banky.
 2. Vypovězení smlouvy: Prostřednictvím formuláře vypovíte smlouvu o běžném účtu u původní banky.
 3. Zřízení trvalých příkazů a inkas: Nová banka převezme všechny trvalé příkazy a inkasa od původní banky.
 4. Stanovení termínů: Určíte termín, kdy budou staré příkazy a inkasa zrušeny a nové začnou fungovat.
 5. Převod zůstatku: Zůstatek na původním účtu bude převeden na nový účet.

Tipy pro hladký přechod

 • Nespěchejte: Nezrušujte starý účet hned. Nechte si čas na otestování nového účtu a ujistěte se, že všechno funguje, jak má.
 • Informujte všechny: Nezapomeňte informovat všechny, kdo vám pravidelně posílají platby, o změně čísla účtu.
 • Využijte multibanking: Pokud máte více účtů, multibanking vám umožní spravovat je všechny z jednoho místa. Je to praktický způsob, jak mít vše pod kontrolou.

Změnili jste někdy banku?

info Hlasování bylo ukončeno.
Ano 0
Ne 0
Plánuji změnu v blízké budoucnosti 2
Hlasovalo: 2

Změna banky nemusí být stresující zážitek. Stačí pár jednoduchých kroků a můžete si užívat výhod nové banky bez zbytečných komplikací. Tak na co ještě čekáte? Přesedlejte na novou banku snadno a rychle!

Zdroj: https://www.penize.cz, https://www.usetreno.cz, https://www.finance.cz, Foto: depositphotos.com/cz/

Související články