Očkování je základ preventivní péče o psa. Jeho primárním účelem je ochrana čtyřnohých členů rodiny před řadou nemocí, které jsou léčitelné velmi těžce nebo vůbec. Při očkování je do těla zvířete vpravena část původce nemoci (ať už viru, nebo bakterie), která ale sama o sobě není schopna infekci vyvolat, ale vyvolá reakci imunitního systému. Ten je pak při případném nakažení psa danou nemocí schopen se jí bránit.

Povinná očkování v České republice

Ze zákona  je povinné očkování psů proti vzteklině, a to ve věku od 3 do 6 měsíců. Dále je povinné i přeočkování, které se podle typu vakcíny provádí v ročních nebo až tříletých intervalech. Právě i díky povinnému očkování se tato nemoc na území ČR u psů prakticky nevyskytuje.

Onemocnění, proti kterým by měl být každý pes očkován

1. Psinka

Psinka je vysoce nakažlivé virové onemocnění. Může způsobit vážné gastrointestinální a respirační obtíže (intenzivní kašel, hnisavý nosní a oční výtok) nebo smrtelné křeče a ochrnutí.

2. Parvoviróza

Parvoviróza je způsobena vysoce nakažlivým a vysoce rezistentním DNA virem CPV (psí parvovirus). Zejména mladí psi umírají na dehydrataci nebo intoxikaci způsobenou těžkým zvracením, horečkou a krvavým průjmem. I pokud zvíře onemocnění přežije, často dochází k úmrtí během několika let na následky parvovirózy. K těm patří zejména oslabená imunita organismu nebo srdeční problémy.

3. Infekční zánět jater

Tato nemoc se do těla dostane většinou s vodou obsahující moč nebo s krmivem. Zpočátku způsobuje horečku a záněty očí a ledvin. Pokud virus postihne játra, objeví se únava, zvracení a průjem. Zvláště u mladých nebo oslabených psů vede infekční zánět jater ke smrti.

4. Leptospiróza

Leptospiróza se přenáší bakteriemi Leptospira, které obvykle žijí v kontaminované půdě nebo ve vodě. Zvláště u mladých psů a jedinců s oslabenou imunitou může toto vysoce infekční onemocnění způsobit vážné poškození orgánů. V mnoha případech končí úmrtím. Leptospiróza se v posledních letech výrazně rozšířila. Vzhledem k závažnosti tohoto onemocnění a k možnosti přenosu na člověka je očkování striktně doporučováno.

Podívejte se na další užitečné informace o očkování psů přímo od veterináře:

Zdroj: Youtube

Volitelná očkování

Parainfluenza

Psí chřipka postihuje zejména zvířata v chovných stanicích. Je to vysoce nakažlivé virové onemocnění a může vést až k těžkému zánětu plic.

Lymská borelióza

Toto bakteriální onemocnění se přenáší primárně kousnutím klíštěte. Obvykle probíhá bez příznaků, ale může vést i k silným neurologickým křečím, ochrnutí nebo smrti psa.

Babesióza

Toto agresivní infekční onemocnění je doprovázeno vysokou horečkou. V případě, že není léčeno, dochází během několika dnů k rozpadu červených krvinek a tím ke smrti zvířete. 

Plísňové infekce

Jedná se zejména o onemocnění pokožky, která jsou u psů poměrně rozšířená. Způsobuje tvorbu lupů a krust na kůži a vypadávání srsti na postižených místech. 

Výběr nepovinných očkování by měl být vždy pečlivě zvážen veterinářem, který zohlední individuální rizika a životní styl konkrétního psa. Pamatujte, že náklady na očkování jsou daleko nižší než při případné léčbě nebezpečné infekce. 

Zdroj: metropolevet.cz, drmax.cz, spokojenypes.cz

Související články