Ceny fosilních paliv i elektřiny jsou dlouhodobě nestabilní. Energetickým průmyslem také nemalou měrou hýbou zákazy neekologických kotlů, či naopak podpora obnovitelných zdrojů dotacemi. V současnosti tak vhodné řešení vytápění staveb představují hybridní systémy, díky kterým není nutné spoléhat pouze na jediný zdroj energie.

1. Plynový kotel a tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo je vhodné kombinovat například s plynovým kotlem, který funguje jako záložní zdroj tepla, jenž se zapojí při velmi nízkých venkovních teplotách nebo při potřebě vyššího výkonu. Zatímco tepelné čerpadlo lze využívat po většinu roku a nejefektivnější je při mírnějších zimních teplotách do zhruba 10 stupňů pod nulou, kotel nejlépe pracuje právě v tuhých mrazech.

„K takovému hybridnímu způsobu vytápění je pak možné efektivně připojit nízkoteplotní radiátory, například RADIK V-POWER. Ten je optimalizován pro nízkoteplotní systémy a je ideální k distribuci tepla jak z tepelného čerpadla, tak i plynového kotle,“ vysvětluje Luboš Rydlo, produktový specialista společnosti KORADO.

„V případě, že je k soustavě připojeno původní těleso, které není k práci s nízkoteplotními systémy přímo určeno, lze jej osadit sadou RADIK V-POWER SET, díky níž se dosáhne stejného účinku,“ dodává odborník.

Hybridní kotel v kombinaci dřevo/pelety

Zdroj: Youtube

2. Plynový kotel a solární termické panely

Konvenční vytápění pomocí plynového kotle lze velmi dobře doplnit také solárními termickými panely. Plynový kotel slouží jako hlavní zdroj tepla v období, kdy je slunečné počasí méně časté a solární energie nestačí k zajištění všech tepelných potřeb budovy.

Na jaře, v létě i na podzim ale solární energie zpravidla pokryje značnou část energetických nároků, čímž výrazně snižuje provozní náklady. A samozřejmě se jedná o variantu mnohem ekologičtější. Systém pak zbývá jen doplnit vhodnými radiátory.

„Vytápěcí tělesa RADIK jsou vhodná pro distribuci tepla, které získáte jak z plynového kotle, tak ze solárního systému. Mohou pracovat v systémech s teplovodním ohřevem, což je vlastnost kompatibilní s konvenčními i obnovitelnými zdroji energie,“ vysvětluje Luboš Rydlo.

3. Elektrické vytápění a solární termické panely

Zajímavým řešením zejména pro maloplošné nemovitosti je vytápění elektrickou energií. Elektřinou se vyplatí vytápět v případě plošných nízkoteplotních systémů, jako je podlahové, stěnové či stropní topení. „Tyto systémy vytápějí místnost pomocí sálavého tepla a pro vytvoření tepelné pohody stačí i nízká teplota. Výhodou jsou nízké pořizovací i udržovací náklady a dostupnost elektřiny,“ komentuje odborník ze společnosti Korado.

Nevýhodou je naopak cena za vytápění, která kolísá v závislosti na ceně elektrické energie. Proto je vhodné doplnit elektrické vytápění dalším zdrojem s nižšími náklady, například již zmiňovanými solárními termickými panely, které vytápění pokryjí především na začátku a na konci topné sezóny.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Topíte dřevem?

Ano, máme kotel na dřevo. 35 %
Ano, používáme krbová kamna. 47 %
Ne, dřevem netopíme. 18 %

Vhodný model radiátoru

„Kombinovaný systém vytápění lze vyřešit například radiátory RADIK COMBI VK, které jsou upraveny pro instalaci elektrické topné jednotky. Tím vznikne deskové otopné těleso pro kombinované vytápění elektřinou i vodou ohřátou solárními panely,“ uzavírá Luboš Rydlo.

Související články