Co děláte, když vám někdo dá domácí zavařeninu nebo kompot? Asi se zaradujete, protože co je domácí, v tom bude jistě méně chemie nebo žádná, říkáte si. Jenže i v domácích kompotech a zavařeninách je zpravidla kvanta cukru, kterému se říká tichý zabiják nebo bílý jed. Ničí vás pomalu, ale jistě.
Přitom bez cukru můžete uvařit i zdravé přesnídávky. A nejen pro děti, tady je recept zkušeného kuchaře:
Čas na změnu
Nejzdravější je ovoce ve své přirozené formě. Uchovat ho delší čas s co největším množstvím živin se daří zejména díky mražení a sušení. Méně živin zůstane v ovoci po delší tepelné úpravě, ale i ty se počítají. Což platí pro džemy a marmelády, kompoty se vaří kratší čas.
Problém je však v množství cukru, který přidáváme k ovoci během tepelné úpravy. Přitom kompoty i džemy se dají připravit s minimem cukru nebo dokonce bez něj. Proč byste to měli zkusit?
Sladká závislost
V běžné stravě máme dost cukru, aniž bychom potraviny doslazovali. Ostatně sladké ovoce je jedním z důkazů. Přesto mnoho z nás konzumuje zbytečně mnoho cukru, a někteří jsou na něm vysloveně závislí. Právě závislost na cukru je podle odborníků tou nejhorší v 21. století.
Vzniká začarovaný kruh, kdy jíme potraviny s větším množstvím cukru, a aniž si to uvědomujeme, zanedlouho bažíme po dalším přísunu cukru. Dobrá zpráva zní, že i této závislosti se můžeme zbavit.
Jak nás cukr ničí
Motivací ke změně je zdraví. Příliš mnoho cukru konzumovaného delší čas nás ohrožuje. Většinou se hovoří o zkažených zubech a vyšší hmotnosti až obezitě. Déle nošená kila navíc jsou předpokladem vzniku metabolického syndromu, cukrovky, hrozí riziko srdečně-cévních chorob (jde o zátěž kardiovaskulárního systému).
Ale můžou se přidat také zhoršené schopnosti mozku, hůře se učíme a pamatujeme si. Někteří odborníci v této souvislosti dokonce zmiňují Alzheimerovu chorobu, které říkají "cukrovka 3. typu".
Zkuste kompoty a džemy bez cukru
Pokud milujete hodně sladké džemy a kompoty, pak vám návod na zavařování bez cukru asi přijde jako nesmysl. Ale komu záleží na zdraví, měl by to vyzkoušet. Jakých zásad se držet?
- Vždy zpracovávat zdravé a nepoškozené ovoce.
- Myslet na opravdu perfektní čistotu jak ovoce, tak sklenic, uzávěrů a vůbec všeho, co přijde s ovocem do kontaktu (žádné olizování lžiček atd.). Hotové zavařeniny a kompoty otírejte čistou utěrkou namočenou v alkoholu.
- Měnit ovoce, které přirozeně obsahuje pektin, na džemy a marmelády se dá i bez vody a se špetkou soli. Právě sůl funguje jako konzervant a zvýrazňovač přirozeného cukru v ovoci. Bude-li zavařenina řídká, vždy můžete přidat přírodní zahušťovadlo. Ovoce na kompoty se vaří kratší čas, místo vody lze použít přírodní ovocnou šťávu. V obou případech naplněné sklenice sterilujte, u kompotů přidejte do sklenic špetku soli.
- A podle tohoto návodu jde uvařit kompot čistě jen z ovoce, bez cukru i vody. Nic zdravějšího ve světě kompotů asi neexistuje. Zkusíte to?