Pečicí papír je velmi užitečný pomocník při přípravě moučníků, domácích hranolek, pečené zeleniny nebo masa. Díky němu není potřeba vymazávat pekáče a plechy, odpadá i jejich následné drhnutí od připečených zbytků. V kuchyni a domácnosti toho ale zvládne mnohem víc. Podívejte se na následující triky a využijte jeho možnosti naplno.
1. Zmuchlat a namočit
Všichni víme, že pečicí papír je poněkud nepoddajný – na plechu se kroutí, klouže ze stran a je obtížné ho vytvarovat podle potřeby. Existuje na to ale snadná pomoc – zmuchlejte ho do malé kuličky a opět rozložte. Tím se naruší jeho struktura, bude dobře držet tvar a lépe přilne k povrchu. Pro ještě lepší efekt můžete pečicí papír po zmuchlání ještě lehce navlhčit vodou.
2. Proti okorání
Pečicí papír je skvělý pro uchování potravin, které jsou mastné nebo vlhké. Chrání totiž jídlo před vysušením, okoráním, a udrží ho tak déle čerstvé. Zabalit do něj můžete sýry, uzeniny, pečivo, koláče i svačinu do školy. S pomocí gumičky ho lze použít také jako víčko, například na misku s pomazánkou, salátem nebo pudinkem.
3. Pomocník do mrazáku
Plátky chleba, steaky, syrové karbanátky nebo rybí filety proložte před uložením do mrazáku plátky pečicího papíru. Díky tomu se k sobě nepřilepí a po rozmrazení půjdou snadno oddělit, nebo si z nich můžete odebrat jen požadované množství.
4. Formičky na muffiny
Chystáte se péct muffiny a došly vám papírové košíčky? Stačí nastříhat pečicí papír na čtverce, vytvarovat ho podle vhodné sklenice, a pak vložit do muffinové formy. Podívejte se, jak na to:
5. Ochrana kuchyňských skříněk
Vadí vám prach a mastnota, které se usazují na povrchu kuchyňských skříněk? Rozložte na ně pečicí papír a po stranách ho přichyťte průhlednou lepicí páskou. Povrch skříněk zůstane zcela čistý a vám odpadnou starosti s jejich úklidem.
6. Lepivé těsto
Při práci s lepkavými těsty, která se trhají a chytají na váleček i na pracovní desku, si vezměte na pomoc pečicí papír. Těsto rozválejte mezi dvěma vrstvami na požadovanou sílu a pak horní vrstvu jednoduše stáhněte.
7. Čistý toustovač
Zapečené toasty jsou skvělá a rychlá svačina, ale na povrchu toustovače po nich zůstávají spousty připečených zbytků, které se špatně odstraňují. Pokud toustovač vyložíte pečicím papírem, povrch zůstane naprosto čistý.
8. Zdobení cukroví
Nemáte doma cukrářský sáček? Stočte pečicí papír do tvaru kornoutku, naplňte ho polevou a můžete začít zdobit cukroví, dorty neb cupcaky. Na přesný návod cukrářky Ivety Fabešové se můžete podívat v tomto videu:
9. Pečení v papilotě
Metoda přípravy jídla v papilotě pochází z francouzské kuchyně a používají ji i profesionální kuchaři. Do pečicího papíru se zabalí maso, ryby, brambory nebo zelenina společně s kořením či bylinkami a následně se balíček sváže provázkem a vloží do trouby. Jídlo se díky tomu nevysuší a všechny chutě i vůně se dokonale propojí.
10. Šetrná drátěnka
Zmuchlaný pečicí papír může sloužit jako jemná drátěnka na čištění nádobí, sporáku, ale třeba i vodovodních baterií. Účinně odstraní zbytky a usazeniny, ale současně nepoškrábe povrch.