Pokud jde o váš domov, pravděpodobně najdete plíseň ve vlhkých prostorách nebo v jejich okolí a všude jinde, kde se může hromadit vlhkost. Proto je nezbytné vědět, jak vyčistit plíseň ve sprše, vaně, umyvadlech, prádelně, sklepě, kuchyni, myčkách nádobí a z oken, aby tento problém nepřerostl v katastrofu.

Ocet je univerzální, ekologické a účinné řešení pro prevenci a ošetření plísní v domácnosti. Díky svým přírodním vlastnostem je bezpečnější alternativou k drsným chemikáliím, vhodnou pro pravidelné používání při udržování hygienicky čistého prostředí.

Vinný nebo jablečný ocet si nechte na zálivku do salátů, i když by problém zvládly také dobře. Pro úklid použijte obyčejný kvasný lihový ocet, který obsahuje 8 % kyseliny octové. Ta vytváří nehostinné prostředí pro růst plísní a narušuje jejich strukturu. To také brání návratu nežádoucích parazitických organismů, takže je bezpečnou a ekologickou volbou pro udržení čistého prostředí.

Ocet je dokonce účinnější než chlorové bělidlo, co ničí pouze povrchové plísně a ve skutečnosti může situaci ještě zhoršit, protože často obsahuje soli, které vstřebávají vlhkost, a tak vylepšují podmínky pro návrat nechtěných hub.

Budete potřebovat:

  • kvasný lihový ocet
  • prázdný rozprašovač
  • jedlou sodu
  • tvrdý kartáč nebo drátěnku
  • masku, rukavice a ochranné brýle

Likvidace plísní krok za krokem:

1. Chraňte se
Přímý kontakt s plísní může být nebezpečný, jelikož se při čištění dostanou spory do vzduchu. Kyselost octa může navíc dráždit pokožku a dýchací cesty. V zájmu bezpečnosti používejte gumové rukavice, ochranné brýle a respirátor.

2. Naneste ocet
Do prázdného rozprašovače nalijte neředěný ocet. Postříkejte plíseň, zcela ji nasyťte octem a nechte ocet působit alespoň hodinu. Nepodléhejte pokušení hned drhnout nebo oplachovat, plíseň potřebuje čas, aby ocet zcela absorbovala.

3. Vytvořte peeling z jedlé sody
Po hodině nebo déle můžete roztokem jedlé sody vydrhnout všechny zbývající plísně a skvrny. Do prázdné láhve od spreje přidejte lžičku jedlé sody a dva šálky vody. Silně protřepejte, dokud se důkladně obě ingredience nespojí.

4. Odstraňte zbytky plísně
Nastříkejte roztok jedlé sody na ošetřované místo a případné skvrny od plísně a vydrhněte je kartáčem nebo drátěnkou. Jedlá soda působí jako abrazivní prostředek, který pomáhá uvolnit přetrvávající plíseň a odstranit skvrny. Po drhnutí opláchněte místo čistou teplou vodou.

5. Dokončete závěrečným postřikem
Po vydrhnutí a opláchnutí inkriminovaného místa naposledy postříkejte oblast octem. Nechte uschnout. Tento poslední zásah pomůže zlikvidovat přetrvávající plísně a zabrání jejich opětovnému růstu. Nebojte se silného zápachu po octu - po několika hodinách sám vyprchá.

Zdroj: Youtube

Jak předcházet plísním?

Nemusíte čekat, až si výskytu plísně všimnete. V teplých a vlhkých prostorách, jako je koupelna nebo prádelna, přidejte ocet k úklidu a zastavte napadení dříve, než začne. V koupelně skladujte lahvičku s octem ve spreji a po sprchování jím zamlžte sprchový kout nebo přidejte ocet do roztoku na vytírání, abyste zabránili růstu plísní na podlaze.

Kde se použití octa vyhnout?

Kyselost octa může poškodit některé typy povrchů ve vaší domácnosti. Ocet nepoužívejte na:

  • Kamenné desky. Ocet může zmatnit a naleptat některé kamenné povrchy, jako je mramor a vápenec.
  • Dřevěné podlahy. Výrobci podlahových krytin často uvádějí varování, abyste dřevěné podlahy nečistili octem, protože může narušit ochrannou povrchovou úpravu.
  • Elektronické obrazovky. Ocet může poškodit antireflexní vlastnosti některých obrazovek a může narušit dotykový displej.
  • Některé druhy kovů. Ocet může způsobit korozi některých typů kovů, například hliníku a mědi. Často se nedoporučuje na nerezové oceli.

Zdroj: Dům a zahrada, homesandgardens.com, merrymaids.com, healthline.com

Související články