Plýtvání potravinami je celosvětový problém a významnou měrou se na něm podílejí i domácnosti. Podle údajů iniciativy Zachraň jídlo se třetina veškerého vyprodukovaného jídla vyhodí.
V Evropské unii připadá na jednoho člověka 127 kg potravinového odpadu za rok, což ovlivňuje životní prostředí i odpadové hospodářství a také s sebou nese finanční ztráty. Podle údajů kampaně Nekrm koš! přijde kvůli plýtvání česká rodina se dvěma dětmi ročně až o 14 tisíc korun. Jak tomu předejít?
Co je to minimální trvanlivost?
Jedním z častých důvodů plýtvání jsou nejasnosti kolem termínů „minimální trvanlivost“ a „spotřebujte do“. V prvním případě se jedná o údaj uváděný na potravinách, které mají dlouhou trvanlivost – sušenky, těstoviny, rýže, cukr, oleje, mražené potraviny, čaje apod.
Tyto produkty je možné prodávat (s řádným označením) i konzumovat i po uvedeném datu. Je ale možné, že jejich chuť či vůně se bude mírně lišit, také je vždy namístě zkontrolovat, zda nejeví známky zkažení.
V anglicky mluvících zemích se u těchto výrobků používá termín „best before“, což v překladu znamená nejlepší před uvedeným datem. Možná vás překvapí, že po uplynutí minimální trvanlivosti můžete konzumovat i jogurty – ještě zhruba 5 dnů jsou zdravotně nezávadné, jen se snižuje obsah probiotických kultur.
Spotřebujte do...
U výrobků s označením „spotřebujte do“ je třeba uvedené datum dodržet – týká se to především čerstvých potravin s krátkou trvanlivostí, jako je chlazené maso, ryby, lahůdky nebo čerstvé mléčné výrobky. V tomto případě nelze po uvedeném datu garantovat zdravotní nezávadnost.
Abyste se vyhnuli zbytečnému vyhazování, nakupujte tyto potraviny s rozmyslem, zpracujte je co nejdříve po nákupu a skladujte je v lednici tak, abyste je zkonzumovali včas. Praktickým tipem je uložení těchto produktů do přední části police, datum spotřeby na ně můžete také napsat výraznou fixou nebo je označit štítkem. Díky tomu na ně nezapomenete a neskončí v koši.
Správné skladování
Pro zachování čerstvosti a optimální trvanlivosti potravin je nesmírně důležité také správné skladování. Stačí si osvojit několik jednoduchých triků, které vám pomohou udržet potraviny déle čerstvé. Příkladem jsou rajčata, papriky nebo lilek, které ztrácí v chladu svoji chuť i hodnotné látky a je lepší je skladovat při teplotě mezi 8 a 15 stupni Celsia, případně při pokojové teplotě. Zásadní roli hraje také správná teplota a rozložení jednotlivých produktů v lednici.
Prostor v lednici
Optimální jsou 4 stupně Celsia, nicméně je dobré vědět, že teplota i vlhkost v rámci prostoru lednice kolísá. Nejchladnější jsou spodní poličky na maso a přihrádka pro zeleninu, směrem vzhůru se pak uskladňují uzeniny, sýry, mléčné výrobky, máslo, zákusky.
Nejvyšší police je vhodná pro uložení džemů, pomazánek, dochucovadel a hotová jídla. Maso a mléčné výrobky vždy skladujte co nejdále od sebe, aby nedošlo ke křížové kontaminaci. Lednice by také neměla být přeplněná, potraviny by ji měly naplnit nanejvýš ze tří čtvrtin. Jinak hrozí, že proudění vzduchu a chlazení nebude dostatečně efektivní a jídlo se rychleji zkazí.
5 tipů proti plýtvání potravinami
- Nakupujte potraviny v takovém množství, které dokážete před datem spotřeby zpracovat a zkonzumovat. Do obchodu nechoďte hladoví a držte se nákupního seznamu.
- Myslete na správné skladování podle konkrétního druhu potraviny a lednici zaplňte maximálně do tří čtvrtin.
- Lednici pravidelně kontrolujte a myjte. Předejdete vzniku a šíření plísní, které potraviny znehodnotí.
- Potraviny s krátkou dobou spotřeby uložte v lednici na přední místa, abyste je měli na očích a nezapomněli na ně.
- U potravin, které už jeví známky únavy, zvažte další možnosti využití, to samé platí i u zbytků. Zeleninu lze například využít do vývaru, polévek či omáček, z hnědých banánů lze připravit sladký chlebíček nebo lívance, široké využití má také starší pečivo.