Povodně v minulých dnech zasáhly tisíce domácností v Česku. Řada oblastí se s nimi ještě akutně potýká, jinde už byly zahájeny úklidové práce. Pokud váš dům, byt, chalupa či chata patří mezi zasažené objekty, případně se chystáte v zasažených oblastech pomoci příbuzným či přátelům, myslete při likvidaci škod na své zdraví.

Pozor na infekci

Před zahájením úklidových prací je nezbytná dostatečná výbava v podobě ochranných pomůcek, které zabrání kontaktu kontaminované vody a bahna s pokožkou. Jak uvádí Hygienická stanice hlavního města Prahy, práce v zatopených prostorách a jejich čištění s sebou vždy nese zvýšené riziko infekce.

Je třeba vyhnout se v maximální možné míře kontaktu pokožky s povodňovou vodou, bahnem i zaplavenými předměty. Při úklidu jsou proto nezbytné minimálně ochranné gumové rukavice a pevné gumové boty, případně i respirátor a voděodolné oblečení.

K nákaze může dojít například i přes drobné oděrky, škrábnutí a poranění – ty je třeba vždy pečlivě vydezinfikovat a následně sledovat, zda se dobře hojí.

Hrozí žloutenka či salmonelóza

K nemocem, které může kontaminovaná voda způsobit, patří podle informací Českého rozhlasu například žloutenka typu A, salmonelóza či leptospiróza neboli krysí horečka, v menší míře hrozí úplavice a břišní tyfus.

Vyvolat může také střevní potíže, horečky, onemocnění kůže a další zdravotní komplikace. V případě, že se nebudete cítit dobře, nepodceňujte situaci. Vždy navštivte lékaře a informujte ho o tom, že jste se pohybovali v záplavové oblasti.

Zaplavené potraviny vyhoďte

Riziko infekcí a zdravotních následků hrozí i u potravin, které byly zasaženy povodňovou vodou. Vyhněte se konzumaci plodin ze zaplavené zahrádky i polí, opatrnost je namístě i u balených potravin. V případě, že je obal jakkoliv poškozen, výrobek vyhoďte.

Pokud si nejste jisti, zda je potravina nebo potravinářský výrobek zdravotně nezávadný, raději ho nejezte. Na pozoru je třeba se mít i u mražených surovin – podle doporučení hygieniků je nutná jejich likvidace, pokud byly vystaveny teplotě nad 6 ºC déle než 4 hodiny. Pokud roztály, je nejzazší doba spotřeby dvě hodiny – po delší době se musí také vyhodit.

Kde najdete všechny důležité informace?

Všechna důležitá doporučení ohledně povodní, jejich následků, likvidace škod a s nimi spojenými zdravotními riziky najdete na stránkách krajských hygienických stanic, Ministerstva zdravotnictví a také Státního zdravotního ústavu.

Související články