Naštěstí existuje spousta řešení, jak dosáhnout kýženého aroma. Pokud přemýšlíte, jak zajistit, abyste nemuseli opakovat prací cyklus, pomohou vám naše prověřené tipy.

Vyčistěte pračku

Prvním a nejzřejmějším původcem zatuchlého prádla je zapáchající pračka. Pokud spotřebič pravidelně nečistíte, hromadí se v něm mýdlové usazeniny, plísně a hniloba, což je odporný mix a jednoznačný viník. 

Problém identifikujete snadno, stačí si přičichnout k prázdnému bubnu hned po vyprání. Pokud nevoní, je čas pračku vyčistit.

Nepřeplňujte pračku

Energie i voda jsou drahé, a tak není divu, že se snažíte z každého praní vytěžit maximum. Problém je v tom, že když pračku přeplníte, zamezíte proudění vody i pracího prostředku, nečistoty a skvrny nemají šanci se v přeplněném bubnu dostatečně vydrhnout. Přeplněná pračka zkrátka nemá šanci zašpiněné oblečení dostatečně vyprat ani vymáchat.   

Doporučujeme ji naplnit přibližně do ¾, abyste dosáhli nejlepšího výkonu.

Vyndejte prádlo hned po vyprání

Asi každý z nás už někdy zapomněl vyndat prádlo po vyprání. Pokud však zůstane mokré oblečení příliš dlouho ležet v utěsněném prostoru bubnu, zatuchne.

Nastavte si na telefonu upomínku nebo časovač na několik minut před koncem cyklu, abyste získali přehled. Využít můžete i odložený start a nastavit začátek cyklu tak, aby pračka doprala ve chvíli, kdy se vracíte z práce. 

Odměřujte prací prostředek

Čím více pracího prášku, tím lepší výsledek? Tak to ale nefunguje. Přehnaná dávka pracího prostředku vytvoří nadměrné množství pěny, kterou nelze tak snadno opláchnout. Takto vyprané oblečení často škrábe, navíc nevymáchaný čistič zvyšuje pravděpodobnost alergií. A taky může mít na svědomí zapáchající prádlo.

Před odměřením doporučené dávky si určitě přečtěte návod na obalu. Množství detergentu se bude lišit v závislosti na zašpinění vašeho oblečení a také na tvrdosti vody.

Nemíchejte vůně

Pokud jste fanoušky aviváže, ale přesto se vám zdá, že vám z pračky vychází podivná kombinace vůní, může se jednat o promíchání vonných látek. Abyste tomu zamezili, použijte změkčovač tkanin nebo prací prostředek bez vůně.

Prádlo usušte rychle

Pokud vaše prádlo schne příliš dlouho, což se může stát v chladnějších měsících, může z přebytečné vlhkosti získat zatuchlý zápach. Rychlejšímu schnutí prádla pomůžete, když prádlo rozvěsíte s dostatečnými mezerami pro cirkulaci vzduchu. Větší kusy věšte na širší plochu, aby se materiál neshrnul. Dobrým tipem je vyhřívaný věšák na prádlo, který celý proces urychlí. 

Sušte prádlo venku

Pokud to počasí dovolí, sušte na zahradě, nebo na balkoně. Ultrafialové sluneční záření ničí bakterie. Navíc tkaniny sušené na slunci produkují řadu aldehydů a ketonů, organických sloučenin, které si náš nos spojuje s vůní rostlin nebo parfémů.

Sušení prádla venku tedy nejenže odstraní nežádoucí pachy, ale navíc oblečení obohatí o další vůně. Slunce navíc vybělí bílou barvu, takže je to několikanásobná výhra.

Zdroj: realsimple.com, goodhousekeeping.com, Foto: depositphotos.com

Související články