Stručný souhrn z článku:

  • Úspěch v novoročních předsevzetích spočívá v realistických cílech, vytváření návyků a přizpůsobení se neúspěchům.
  • Menší, dosažitelné cíle a postupné zvyšování ambicí vám pomohou udržet motivaci.
  • Přistupujte k předsevzetím pozitivně, nebojte se zapojit okolí a připravte se na možné úpravy nebo změny cílů.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Každý rok znovu slibujeme sami sobě, že tentokrát to bude jiné, že naše předsevzetí opravdu dodržíme. Ať už jde o zdravější stravu, více pohybu, nebo konečně se naučit cizí jazyk. Proč ale většina z nás ztratí motivaci již po několika týdnech? Klíčem může být správný přístup a pár osvědčených triků.

Nemějte přehnaně velké oči

Klíčem k úspěšným předsevzetím je realističnost. Není třeba hned na začátku stanovovat cíle, které jsou mimo vaše současné možnosti. Místo toho si zvolte dosažitelné cíle, které vás nebudou demotivovat. Je lepší si například stanovit cíl zhubnout 5 kilogramů než 50. Když dosáhnete menších cílů, můžete si je postupně zvyšovat.

Vytvořte si návyk

Změna chování či zvyků vyžaduje čas a trpělivost. Je důležité si uvědomit, že k vytvoření nového návyku může být potřeba až 21 dní. Proto nebuďte příliš tvrdí na sebe, pokud se vám nepodaří něco hned z prvního pokusu. Důležité je vytrvat a nevzdávat se, i když se cesta může zdát někdy obtížná.

Nekončete po prvním neúspěchu či vynechání

Všichni jsme jenom lidé a občas se stane, že sklouzneme zpět do starých zvyků. Je důležité si uvědomit, že jedno selhání neznamená konec vašeho úsilí. Místo toho se snažte vrátit se k předsevzetí co nejrychleji, aniž byste se obviňovali nebo se vzdali úplně.

Nebojte se je rozfázovat

Rozdělení velkých cílů do menších, spravovatelných kroků může být mnohem efektivnější. Například, místo abyste se rozhodli hned běhat 10 kilometrů, začněte pravidelnými kratšími běhy a postupně si trasu prodlužujte. Tímto způsobem je mnohem snazší dosáhnout vašich cílů bez pocitu přetížení.

Nevnímejte je jako nepříjemnou povinnost

Je důležité přistupovat k předsevzetím s pozitivním postojem. Pokud vnímáte svá předsevzetí jako břemeno nebo nepříjemnou povinnost, je pravděpodobné, že je brzy opustíte. Snažte se najít radost a uspokojení ve změnách, které děláte, a vnímat je jako krok k lepšímu já.

Nebojte se do nich zapojit okolí

Předsevzetí nemusíte zvládat sami. Zapojení rodiny, přátel nebo kolegů může být skvělým způsobem, jak získat podporu a motivaci. Ať už jde o společné cvičení, vaření zdravých jídel, nebo společné vzdělávací aktivity, sdílení vašich cílů s ostatními může být velmi přínosné.

Vzdát se neznamená prohrát

Je důležité si uvědomit, že ne všechna předsevzetí se vždy podaří dokončit tak, jak jste si původně představovali. Někdy je potřeba cíle upravit, nebo dokonce zcela změnit. Tato flexibilita není projevem selhání, ale spíše pochopením, že život se neustále vyvíjí a my s ním. Pokud se vám něco nepodaří, není to konec světa. Naopak, je to příležitost se poučit, upravit svůj přístup a pokračovat dál s novou energií a možná i s jiným směrem. Vzdát se určitého předsevzetí může být také projevem sebepoznání a pochopení toho, co pro vás skutečně funguje.

Zdroj: zbozi.cz, westwing.cz