Vysávání je jednou z nejčastějších úklidových činností, jedná se totiž o poměrně rychlý a efektivní způsob, jak dát prostor do pucu. Frekvence luxování se ale v domácnostech liší – někde patří ke každodennímu úklidu, jinde se vysavač zapíná jen jednou týdně nebo jen v případě potřeby.

Situaci v českých domácnostech zjišťoval průzkum značky Sencor a z výsledků je patrný nejen odlišný přístup obou pohlaví, ale i různých generací.

Výsledky průzkumu:

  • Každý den se vysává v 15 % českých domácností - ženy berou vysavač do ruky každý den 2× častěji než muži.
  • Alespoň jednou za 2–3 dny vysává polovina českých žen, ale jen každý třetí muž.
  • Nejpečlivější jsou lidé ve věku 27–35 let, kteří vysávají nejčastěji 2–3x do týdne. Naopak mladší generaci stačí vysavač zapnout jen jednou do týdne (33 %) anebo jen občas v případě potřeby (23 %).
  • Frekvence luxování klesá přímo úměrně s věkem. Zatím co ve věkové kategorii 27–35 let vysává každý den každý pátý respondent, ve věkové kategorii 54–65 let už jen 7 % dotazovaných.
  • Zajímavý je i pohled na to, co respondentům na vysávání vadí. Pro čtvrtinu (27 %) je to samotná aktivita – vysávat jednoduše nechtějí. Pro stejnou část (25 %) je problém hluk a 23 % nejvíc naštve krátký kabel vysavače, který nedosáhne tam, kde je potřeba. Na hmotnost vysavače si stěžují především ženy, ale pro nejstarší generaci zvyklou na přístroje z minulosti to problém není.

Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos na vzorku 1 050 respondentů.

Kdo u vás doma častěji luxuje?

Žena – každý den 18 %
Žena – několikrát do týdne 11 %
Žena – nejvýš jednou týdně (i méně) 47 %
Muž – každý den 3 %
Muž – několikrát do týdne 3 %
Muž – nejvýš jednou týdně (i méně) 16 %
Máme doma robotický vysavač 3 %

Moderní vysavače šetří práci i čas

„Popravdě znám velmi málo lidí, kteří by měli vysávání za svůj koníček, na druhou stranu jsou moderní vysavače plné technologií, které umí úklid zlehčit a zrychlit. Z našich průzkumů mezi zákazníky pak víme, že díky tomu vysávají častěji než před nákupem,“ vysvětluje Petr Trojan, který má ve společnosti Sencor na starosti kategorii vysavačů všech typů.

Kdo nechce ztrácet čas, využije robotický vysavač, který uklízí pravidelně, když nejste doma. Mezi nejžádanější pomocníky patří moderní tyčové AKU vysavače, které jsou stále při ruce, jsou výkonné, lehké a obratné. Uživatelé pak vysávají častěji a kratší dobu, než aby se vše snažili dohnat jednou týdně velkým úklidem,“ dodává.

Zdroj: Dům&Zahrada

Související články