Každé dítě se jednou za čas rozhodne, že jíst nebude, nemusíte mít strach, že padne hladem. Pokud se však jedná o setrvalý stav, měli byste se zeptat sami sebe, co je špatně. A situaci začít řešit.
Hodně rodičů nebývá spokojených s tím, že jejich dítě nechce jíst. Dítě odmítá kaše, polévky, ale i běžná jídla. Maximálně si z nich něco „uzobne“, případně jí sladké.
Jak by měly vypadat zdravé návyky?
Nucení do jídla může přinést další problémy
První problémy s jídlem mají děti kolem 2 let věku, problémy mohou trvat do 5 let. Zatímco některé maminky se snaží svému dítěti vyhovět a zkouší, co do něj dostanou. Jiné nemají trpělivost a nutí dítě sedět u jídla, dokud ho nesní (což se povede málokdy). Tato metoda však dítěti jídlo zprotiví ještě víc.
Velké porce a nucené jedení může u dětí vést ke stresu z jídla. V budoucnu to s sebou nese náchylnost k poruchám příjmu potravy - PPP, ale i různým gastrointestinálním onemocněním (vlivem špatných stravovacích návyků).
Co dělat, když dítě nechce jíst?
Podívejte se, co můžete dělat, pokud jídlo odmítá i vaše dítě. Vyzkoušejte některou z následujících taktik.
Zapomeňte na velké porce, když dítě nemá hlad
- Pokud vaše dítě nemá hlad, nenuťte jej. V opačném případě bude mít dítě k jídlu stále negativnější postoj. Buďte trpěliví a počkejte, až dítě hlad dostane.
- Dítěti podávejte menší porce. Když bude chtít, můžete mu přidat. Díky tomu se dítě naučí vnímat, kdy má dost. Nabízejte různé potraviny a nechte dítě, aby se občas samo rozhodlo, co bude jíst.
- Dítě jídlem nikdy neuplácejte. Jinak bude hrozit opačný problém – v budoucnu může mít problémy se svojí váhou.
Dejte dítěti možnost výběru
- Občas dejte svému potomkovi možnost vybrat si, co bude jíst. Nenabízejte však nezdravé jídlo, ale zdravější alternativy. Jídlo by mělo mít dostatek bílkovin, ovoce i zeleniny.
- Pomoc vám může i zapojení dítěte do procesu vaření. Nechte ho, aby vám pomáhalo s přípravou zdravé stravy. Může odměřovat přísady, míchat nebo mixovat.
Buďte v klidu
- Chcete, aby vaše dítě pravidelně a zdravě jedlo? Pak mu musíte jít příkladem. Z jídla udělejte pohodovou událost, během níž se nikdo nebude stresovat. Můžete si povídat, hrát spolu hry.
- Stravovací návyky svých dětí zbytečně nekritizujte. Pokud se vaše dítě rozhodne jíst tofu místo masa, nesmějte se mu, ale podpořte jej.