S příchodem jara se příroda probouzí a s ní i alergie. Stromy, trávy, byliny, ale i plísně se stávají našimi nepřáteli. Vědět, co a kdy kvete, může být klíčem k lepšímu pochopení a zvládání vašich alergických reakcí. Podíváme se blíže na to, jak alergeny ovlivňují naše životy v různých obdobích roku a jak moderní technologie přispívají k naší obraně.

Zdroj: Youtube

Nemilosrdné pyly v dubnu

Duben je měsícem, kdy se příroda probouzí k životu. A letos to platí dvojnásob. Krásné počasí s sebou nese i rozkvétající květiny a stromy. Což pro alergiky často znamená peklo a začátek nové sezóny plné výzev.

V tomto období jsou nejaktivnější stromy jako vrba a topol, které se předhánějí ve vypouštění svých pylových zrnek. Kdo jich vypustí víc, ten má větší šanci na opylení a růst nových stromů další rok. Pro stromy je to boj o přežití. A pro alergiky koneckonců také.

Nicméně vrby s jejich charakteristickými "kočičkami" a topoly jsou opravdu jen špičkou ledovce. Dalšími častými "viníky" jsou borovice, bříza a buk. Borovice, s jejich silnými, výraznými pylovými zrny, bývají pro alergiky obzvláště obtížné.

Nejzákeřnější je ale bříza, známá svou schopností způsobit intenzivní alergické reakce, dokonce i u lidí, kteří dříve trpěli jen mírnými příznaky. A tak pokud zjara kýcháte i vy, a přitom alergii nemáte, bude za tím pravděpodobně bříza.

Na scénu přicházejí i trávy a byliny, jako je drnavec, hořčice, pampeliška a řepka. Ty začínají rozkvétat a uvolňují do ovzduší pyly, které mohou přispět k celkovému pylovému zatížení.

Trápí vás v dubnu alergie?

info Hlasování bylo ukončeno.
Ano, šíleně. 10
Ano, ale jen občas. 7
Ne. 0
Hlasovalo: 17

Vlhké počasí během jarních měsíců nahrává i růstu a rozmnožování plísní. Tyto mikroskopické organismy se nacházejí v půdě, ve vzduchu a na rostlinách, a jejich spory se mohou dostat do ovzduší. Plísně tak představují další skrytou hrozbu v boji s jarními alergiemi, činíce duben měsícem plným alergenních nástrah.

Chytré aplikace proti alergii

Moderní technologie přichází na pomoc v mnoha oblastech života. Věděli jste ale, že je můžete využít i ve vašem boji proti alergii? Aplikace jako pyly.cz a klarify.me slouží jako vaši osobní alergologové v kapse. S pyly.cz můžete zaznamenávat svoje příznaky, sledovat pylové zpravodajství a dokonce najít nejbližšího alergologa či lékárnu pomocí mapy a GPS.

Klarify.me vám zase pomůže monitorovat, jak vás alergie na pyl ovlivňuje, dokáže předpovídat pylové zatížení v místech, kde se pohybujete, a obsahuje i tipy na zvládání alergií. Tyto aplikace vám pomohou zůstat o krok napřed a užít si jaro s méně kýchání.

Zdroj: https://play.google.com, https://www.pyly.cz, https://www.pleva.cz

Související články