Stručný souhrn z článku:

  • Vytváření vlastních čajových směsí je jednoduché a umožňuje experimentování s různými chutěmi.
  • Recept na vánoční čajovou směs obsahuje rooibos, sušené ovoce, květy, skořici a hřebíček.
  • Domácí čajové směsi jsou originálním dárkem s osobním přesahem.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Připravit si domácí čajovou směs není nic složitého – hlavní roli při ní hrají vaše vlastní chuťové preference, hodí se i špetka fantazie a radost z kulinářských experimentů. Zkombinovat můžete v různých poměrech pravé čajové lístky, sušené ovoce, byliny, jedlé květy a různé druhy koření, a vytvořit tak jedinečnou směs na míru, která krásně voní, výborně chutná a je i hezká na pohled. Jak na to?

Jak si vytvořit různé druhy čajových směsí? Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Sušené čajové lístky

Jako základ můžete použít sypaný černý čaj nebo jeho směsi, jako je Earl Grey nebo English Breakfast. Použít lze samozřejmě i čajové lístky zeleného čaje. Pokud chcete variantu, která neobsahuje kofein, resp. tein, výborně vám poslouží rooibos. Nejedná se o pravý čaj, ale sušené lístky afrického keře s názvem čajovec kapský. Má vynikající chuť, mohou ho pít děti i těhotné ženy a můžete si ho dopřát i večer před spaním.

Sušené ovoce

Při výběru ovoce dbejte na to, aby bylo dobře vysušené a případná vlhkost nezpůsobila vznik plísní. Do směsi lze přidat sušená jablka, hrušky, pomeranče, mandarinky, rozinky, citron, kiwi, ale i lyofilizované maliny, jahody, třešně, rybíz nebo borůvky.

Jedlé květy

O půvab i zajímavou chuť se postarají sušené jedlé květy. Tím nejznámějším je ibišek, který najdete ve složení ovocných čajů i nejrůznějších čajových směsí. Vyzkoušet můžete sušené okvětní plátky růží, fialky, chrpu, měsíček lékařský nebo levanduli.

Léčivé bylinky

Bylinky jsou pro čaj doslova stvořené, ale je potřeba ohlídat jejich množství v rámci doporučené denní dávky. Sáhnout můžete třeba po heřmánku, meduňce, lipovém květu, mateřídoušce nebo mátě. V případě, že chcete dát čajovou směs jako dárek, se raději ujistěte, že obdarovaný není na některý druh citlivý nebo mu opravdu nechutná.

Voňavé koření

Zimní čaj si vysloveně říká o skořici a hřebíček, přidat můžete i špetku mletého badyánu, kardamomu či muškátového oříšku. Skvělá bude také vanilka, hřejivé účinky podpoří mletý zázvor, a pokud rádi experimentujete, zkuste jalovec a kuličky černého nebo červeného pepře.

Vánoční čajová směs

Ingredience:
70 g sypaného čaje rooibos
20 g sušené pomerančové kůry
4 lžíce nasekaných sušených jablek
4 lžíce sušených třešní
2 lžíce sušených okvětních plátků růží
2 lžičky mleté skořice
3 nadrcené hřebíčky

Příprava: Všechny ingredience nasypte do misky, promíchejte a uložte do suché čisté sklenice s pevným uzávěrem. Skladujte v temnu a suchu.

Zdroj: Dům&Zahrada, ireceptar.cz