Chia semínka se získávají z rostliny s názvem šalvěj hispánská. Jejím původem je Střední Amerika a nejedná se o žádnou novodobou plodinu – její povzbuzující a blahodárné účinky znali už staří Mayové a Aztékové.

Drobná semínka v sobě ukrývají kromě bílkovin a zdravých tuků také hodně vlákniny, vitaminů a minerálních látek – například vitamin C, B-komplex, hořčík, železo nebo vápník. Jsou dobrým zdrojem energie – v těle totiž působí podobně jako kofein. A mají ještě jednu specifickou vlastnost – po namočení uvolňují čirý gel. Právě díky němu se staly velmi populární ingrediencí pro výrobu pudinku.

Chia pudink můžete připravit v mnoha podobách a příchutích. Inspiraci najdete například v tomto videu:

Zdroj: Youtube

Stačí zalít mlékem

Samotná příprava pudinku je velmi snadná, počítejte ale s tím, že semínka potřebují na nabobtnání čas. Minimální doba jsou 2 hodiny, ale čím déle necháte semínka odležet, tím lépe. Nejlepší je nachystat si základ už večer, uložit ho do lednice a ráno jen dochutit čerstvým ovocem, oříšky, medem nebo oblíbenou zavařeninou.

Rostlinná varianta

Chia pudink je skvělou alternativou pro osoby s alergií na vejce a populární je i v rámci veganského stravování. Rostlinnou verzi lze připravit velmi snadno – stačí klasické mléko nahradit mandlovým, kokosovým, rýžovým, sójovým nebo ovesným. Fungovat budou úplně stejně.

Chia nejsou pro každého

Při konzumaci chia semínek je třeba hlídat množství, které se pohybuje od 20-30 gramů na den. V případě některých zdravotních potíží je třeba se jim úplně vyhnout.

V případě, že máte potíže se žlučníkem, slinivkou, srdcem nebo užíváte léky na ředění krve, se určitě nejdříve poraďte se svým lékařem. Pozor také na konzumaci chia semínek v odpoledních a večerních hodinách – jejich stimulující účinky vám mohou způsobit problémy se spánkem.

Kolik kalorií mají chia semínka?

Nejste si jistí, zda zařazení chia semínek do jídelníčku nebude mít za následek kila navíc? Pokud nepřekročíte doporučenou denní dávku, nemusíte se obávat. 100 gramů chia semínek (tedy množství vhodné na 3-5 dnů) obsahuje 21 gramů bílkovin, 20 g sacharidů, 31 gramů tuků a 41 g vlákniny. Celková energetická hodnota je 495 kcal na 100 g.

Chia pudink – základní recept

Doba přípravy: 5 minut + odležení v lednici alespoň 2 hodiny
Počet porcí: 4-6

Ingredience:

  • 400 ml mléka (může být rostlinné)
  • 80 g chia semínek
  • 1 lžíce medu nebo javorového sirupu (lze vynechat)
  • špetka soli
  • k podávání: čerstvé ovoce, zavařenina, oříšky, čokoláda…

Příprava:

  1. Do misky nasypte semínka a zalijte je mlékem. Přidejte med nebo javorový sirup a špetku soli. Směs důkladně promíchejte.
  2. Pomocí lžíce nebo naběračky naplňte připravené skleničky a uložte je do lednice minimálně na 2 hodiny, ideálně přes noc.
  3. Hotový pudink dochuťte ovocem, ořechy, jablečnými povidly se skořicí nebo strouhanou čokoládou.

Zdroj: www.delish.com, feelgoodfoodie.net, www.maruskaveg.com

Související články