Vinná réva dozrává na přelomu léta a podzimu a letošní sklizeň už pomalu začíná. Drobné kuličky bílých i modrých odrůd mají sladkou chuť, charakteristickou vůni a ukrývají také spousty vitaminů a minerálních látek. Nejlépe chutnají čerstvé, ale využít je lze i na přípravu dezertů, kompotů, šťáv nebo sirupů. My vám dnes představíme přípravu hroznového džemu, který je velmi snadný a rychlý a chutná skvěle.

Jak na pecky?

Nejlepší volbou na konzumaci i kuchyňské zpracování jsou odrůdy bez pecek, ty ale nejsou vždy dostupné. Pokud máte k dispozici hroznové víno s peckami, máte dvě možnosti. První z nich je rozmixování celých plodů na pyré – v tomto případě je ale třeba počítat s tím, že nahořklé pecky mohou ovlivnit celkovou chuť.

Druhou variantou je pasírování – z hroznů tak získáte pouze čistou aromatickou šťávu a z ní následně připravíte zavařeninu. Jak na to? Pokud nemáte k dispozici pasírovač, hrozny nejdříve v misce pomačkejte šťouchadlem na brambory.

Poté je přemístěte do síta nebo cedníku s malými oky a pomocí lžíce z nich krouživými pohyby vymačkejte šťávu, dokud v sítu nezůstanou pouze slupky a pecky.

Návod na přípravu hroznového džemu představila na svém YouTube kanálu také oblíbená cukrářka Mirka Van Gils Slavíková. Ta zavařeninu navíc doplňuje o zajímavé ingredience, které jí dodávají chuťový rozměr navíc. Podívejte se:

Zdroj: Youtube

Správná konzistence

Na přípravu hroznové zavařeniny budete potřebovat už jen cukr a želírovací přípravek. U některých druhů ovoce, jako je například rybíz, není potřeba kromě cukru žádná ingredience navíc, protože obsahují dostatek přírodního pektinu, který se o správnou konzistenci postará. Hroznové víno mezi ně ale nepatří, takže je třeba zařídit želírování potravinářským doplňkem.

Výběr záleží na vás, použít můžete čistý rostlinný pektin nebo speciální produkty určené na zavařování, jako je Gelfix nebo Želírfix. Pořídit můžete také želírovací cukr, který obsahuje adekvátní poměr pektinu. Při přípravě nezapomeňte dodržet uvedený návod k použití – postup a správné množství se u jednotlivých výrobků liší.

Na palačinky i k sýrům

Džem z hroznového vína výborně chutná na pečivu s máslem, výborně dochutí jogurt, tvaroh nebo zakysané mléčné nápoje, můžete ho použít na cukroví, do palačinek, na lívance nebo vdolečky. Výborně chutná i v kombinaci s aromatickými sýry nebo sušenou šunkou.

Džem z hroznového vína

Doba přípravy: do 60 minut

Ingredience:

  • 1 000 g hroznového vína bez pecek (nebo hroznové šťávy)
  • 350 g cukru
  • želírovací prostředek

Příprava:

  1. Hroznové víno omyjte a odstraňte plody, které jsou nahnilé nebo poškozené. Pokud máte odrůdu bez pecek, nasypte ji do hrnce, plody s peckami můžete rozmixovat nebo propasírovat dle návodu výše.
  2. Hroznové víno přemístěte do hrnce, pomačkejte šťouchadlem na brambory, podlijte trochou vody a nechte 5-10 minut provařit na mírném plameni. Dle návodu přidejte želírovací prostředek a cukr.
  3. Povařte zhruba 5 minut a poté vyzkoušejte želírovací schopnost – 1 lžičku horké směsi nalijte na talířek a nechte zchladnout. Pokud zatuhne, je džem hotový, pokud ne, je potřeba ho ještě pár minut vařit.
  4. Připravte si perfektně čisté sklenice a před plněním je propláchněte vroucí vodou. Ovocnou zavařeninu nalijte do horkých sklenic, zavíčkujte, obraťte dnem vzhůru a nechte 5–10 minut odpočinout. Po vychladnutí je uložte na tmavé místo.

Související články