Kulajda pochází z jižních Čech, odkud se rozšířila i do dalších regionů a zařadila se mezi klenoty naší národní kuchyně. Původ názvu oblíbené polévky není přesně známý, navíc se liší podle regionu – na Vysočině je to kudlavka a na Milevsku kulimajda.
Jedna z teorií odkazuje k věhlasné jihočeské kuchařce Adelajdě Kuhové, jejíž jméno se vyslovovalo Kuh Adelajde. Druhá a o něco pravděpodobnější verze spojuje kulajdu s nářečními výrazy „zakulat“ nebo „zakudlit“, tedy zakvedlat/zahustit moukou.
Jiný kraj, jiná kulajda
Během putování po krajích získala kulajda i různé podoby – v každé oblasti se vaří trošku jinak a do receptů se propisují i rodinné tradice. V čem se liší? Používají se čerstvé i sušené houby, různé druhy koření, čerstvý, sušený, nakládaný, ale i žádný kopr, někdo preferuje sladkou smetanu, jiný zase zakysanou.
Vybrat si můžete i úpravu vajíčka – oblíbené je ztracené vejce, pokud ale s jeho přípravou nemáte zkušenosti nebo nemáte rádi tekutý žloutek, můžete do polévky vejce zašlehat nebo do ní přidat vajíčko uvařené natvrdo.
Ztracené vejce z mikrovlnky
Zastřené, ztracené nebo také pošírované vejce má pevný bílek, který obklopuje tekutý žloutek. Jeho příprava patří mezi základní kuchařské techniky, ale vyžaduje trochu cviku, praxe a taky pár nezdařených pokusů. Pokud s jeho přípravou nemáte zatím zkušenosti a chcete ho do kulajdy přidat tzv. na první dobrou, zkuste trik s mikrovlnnou troubou. V profesionální kuchyni by tento postup určitě neobstál, ale v domácím prostředí poslouží dobře. Jak na to?
- Menší misku naplňte do poloviny vroucí vodou (cca 130–200 ml podle objemu nádoby).
- Do vody rozklepněte vejce (velikost M, cca 60 gramů), misku přiklopte talířkem a vložte do mikrovlnky. Nastavte výkon 600 W a čas 40 vteřin.
- Misku opatrně vyndejte, lžící vyndejte vajíčko, nechte ho krátce okapat na ubrousku a vložte do horké polévky.
Na postup přípravy ztraceného vejce v mikrovlnné troubě se můžete podívat také v tomto videu:
Kulajda s houbami a vejcem
Čas přípravy: do 60 minut
Ingredience:
- 5 brambor
- 2 hrsti čerstvých hub
- 1 000 ml vývaru (kuřecí, hovězí, zeleninový, v nouzi voda)
- 2 lžíce másla na jíšku
- 2 vrchovaté lžíce mouky
- 200 ml smetany ke šlehání
- 4 vejce
- bobkový list, nové koření, kmín
- čerstvý kopr
- sůl, ocet
Příprava:
- Brambory oloupejte a nakrájejte na kostky. Houby očistěte a nakrájejte na plátky, sušené zalijte vroucí vodou a nechte 30–60 minut odstát.
- V hrnci rozpusťte máslo, přidejte mouku a za stálého míchání restujte, dokud mouka nezačne lehce zlátnout. Poté ji zalijte studeným vývarem a metličkou promíchejte dohladka.
- Přidejte brambory, houby, sůl, půl lžičky kmínu, 3 kuličky nového koření a bobkový list. Vařte 20–30 minut.
- Z polévky vyjměte kuličky nového koření a bobkový list. Přidejte smetanu a podle potřeby dochuťte octem – začněte 1 lžící octa, ochutnejte a poté případně přidejte další.
- Vypněte sporák a na závěr přidejte do polévky nasekaný čerstvý kopr. Při podávání vložte do každého talíře ztracené vejce nebo rozpůlené vajíčko uvařené natvrdo.
Tipy navíc:
- Čerstvé houby můžete před přidáním do polévky orestovat na másle dozlatova, budou mít výraznější chuť.
- Pokud chcete do polévky vajíčka zašlehat, udělejte to po přidání smetany a nechte je zhruba 2 minuty provařit za stálého míchání.
- Pokud použijete nakládaný kopr, nebudete potřebovat ocet na dochucení.