Dýně je královna podzimní kuchyně a právě teď se začíná hlásit o pozornost. Nejčastěji se s ní setkáváme v podobě polévky, ale připravit z ní lze nepřeberné množství jídel, a to sladkých i slaných. Na většinu z nich budete potřebovat pyré, tedy tepelně zpracovanou a rozmixovanou dýni. Tu pak můžete dle libosti použít na polévky, omáčky, do těsta i na domácí dýňové caffè latte.
Nesolit!
V případě, že chystáte dýňové pyré pro konkrétní recept, můžete ho ochutit solí, kořením, olivovým olejem nebo bylinkami. Pokud si ale chcete připravit univerzální ingredienci vhodnou pro všechny typy jídel, žádná dochucovadla nepřidávejte. Výslednou chuť upravíte až podle konkrétní potřeby.
Upéct, nebo uvařit?
Nejrychlejším způsobem je vaření dýně ve vodě – jednoduše ji nakrájíte na malé kousky, zalijete vodou a uvaříte doměkka, trvá to zhruba 30 minut. Počítejte ale s tím, že nebude mít tak výraznou chuť jako při přípravě v troubě. Během pečení totiž dužina lehce zkaramelizuje, rozvoní se a získá další chuťový rozměr navíc.
Základní recept na dýňové pyré
- Dýni omyjte, oloupejte slupku (hokkaido můžete připravit i se slupkou) a vydlabejte všechna semínka.
- Nakrájejte dýni na půlky, čtvrtky nebo větší měsíčky a rozložte je na plech vyložený pečicím papírem. Nesolte ji, ani nekořeňte – chuť upravíte následně až podle receptu, v němž budete chtít pyré použít.
- Plech vložte do trouby předehřáté na 180 ºC a pečte zhruba 60 minut doměkka – přesný čas záleží na velikosti kousků. Do upečené dýně jednoduše a bez odporu zapíchnete vidličku. Poté ji nechte zchladnout a rozmixujte dohladka. Použít můžete také lis na brambory.
- Hotové pyré nechte zcela vychladnout a poté uložte do lednice (trvanlivost bude zhruba 3 dny) nebo do mrazáku, kde vydrží až 3–6 měsíců. Můžete ho také zavařit do sklenic, v tomto případě vydrží déle než rok.