Znovu si připomeňme: Jakmile v chladnějších měsících roku stoupá rozdíl mezi vnitřními a venkovními teplotami, v domácnostech se více hromadí vlhkost. A roste riziko vzniku plísní. Zbavit se rosení oken zcela nejde, ale můžete ho omezit na minimum. Nejčastěji dochází k rosení oken ze dvou hlavních příčin a takto je můžete podle odborníků elegantně vyřešit.

Co myslíte, souvisí s chladem také nachlazení?

Zdroj: Youtube

Orosená okna kvůli vám

Pokud máte kvalitní okna a jsou správně namontovaná, pak jednou z největších příčin rosení oken je hromadění vlhkosti, která vzniká při běžných činnostech v domácnosti (vaření, mytí nádobí, sušení prádla, sprchování...). Kdybyste okna jen utírali a neřešili příčinu, hrozí tvorba plísní.

„Plísně potřebují k životu dostatek potravy a tekutin. To znamená, že výskyt plísní v interiéru přímo souvisí s mírou vzdušné vlhkosti,“ uvádí Tomáš Sysel z Institutu zdravého bydlení. A dodává, že: „Teplý vzduch z interiéru narazí na chladnější vnitřní povrch obvodového zdiva a způsobí kondenzaci vodních par na stěnách a oknech. V tu chvíli vzniká živná půda pro bujení plísní.“

Dodržujte pravidlo 21-50

Nadbytečnou vlhkost nejsnáze vyřešíte pravidelným větráním. Když je venku chladno, větrejte krátce a intenzivně. „Okna několikrát denně na několik minut otevřete dokořán a poté je zase pevně uzavřete. Vzduch se rychle vymění, z interiéru odejde přebytečná vlhkost, ale přitom se neprochladí nábytek a stěny,“ radí Pavel Kašpar ze společnosti Vekra.

Řiďte se jednoduchým pravidlem 21-50, podle něhož při teplotě zhruba 21 °C by vlhkost v místnosti neměla přesáhnout 50 procent S hlídáním vzdušné vlhkosti pomůže vlhkoměr, stojí doslova pár stovek a je běžně k dostání.

Orosená okna kvůli špatně provedené montáži

Druhá hlavní příčina rosení oken v interiéru spočívá v netěsnosti oken, tedy ve spáře mezi oknem a zdí. Právě tudy může proudit venkovní chladný vzduch dovnitř a unikat teplo. Na ochlazovaném povrchu kondenzují vodní páry a vytváří "živnou půdu" pro plísně.

„Lidé často hledají příčinu problémů v oknech samotných, ale to nemusí být pravda. Mnohem častějším problémem je právě jejich špatná montáž," vysvětluje Pavel Kašpar. V tomto případě vás čeká oprava montážní spáry, pravděpodobně se v ní nachází mezera, která tam nemá být.

Je lepší původní montážní pěnu odstranit a celou spáru znovu přepěnit, ale poctivě. Následně se překrývá speciální izolační fólií, která zabraňuje průniku vzdušné vlhkosti do vnitřního prostředí. Poté se aplikuje nová vnitřní omítka, případně štuk.

Když už máte v bytě plíseň

Pokud se u vás kvůli nadměrné vlhkosti plíseň už objevila na zdech, trvale ji odstraníte mechanickou cestou. Musíte oškrabat samotnou plíseň, malbu a často i zasaženou omítku. „Veškeré tyto úkony je třeba provádět za vlhka, aby se plísňové spory nešířily dál vzduchem. Vlhčit doporučuji vodou s protiplísňovým přípravkem. Chybět nesmí ani ochranné pomůcky jako rukavice, respirátor a ochranné brýle,“ dodává Tomáš Sysel z IZB.

Po odstranění plísně určitě nezapomeňte dát nábytek přibližně 5 až 10 centimetrů od stěny, aby zde mohl dostatečně proudit vzduch. Až stěna zbavená plísně opravdu dobře vyschne, můžete začít s opravou omítky a novou výmalbou.

Související články