Výskyt roztočů v lůžkovinách a textiliích je v podstatě přirozená věc. Tito drobní pavoukovci se živí zbytky odumřelé kůže, a jejich instinkt jim tak velí zabydlet se v kobercích, polštářích, peřinách, matracích, čalouněném nábytku nebo domácím prachu.

Objevují se i v domácnostech, kde se pečlivě udržuje pořádek, ale jejich výskytu lze předejít. S jejich přítomností je potřeba počítat a do klasického domácího úklidu přidat několik kroků navíc.

Nekoušou, ale škodí

Roztoči sami o sobě nejsou nebezpeční – neparazitují na těle, neštípou ani se nedostanou pod kůži. Problematický je jejich trus, v němž se nacházejí alergeny ve vysoké koncentraci. Ty mohou vyvolávat kýchání, alergickou rýmu, pálení očí, svědění kůže, podráždění sliznic, dýchací potíže nebo nekvalitní spánek.

Příznaky jsou nejhorší v noci a ráno, kdy dochází k přímému kontaktu. V případě, že vás tyto potíže trápí, určitě navštivte lékaře, který případnou alergii odhalí.

Kdy stlát postele?

Nejlepšími přáteli roztočů jsou teplo a vlhko, proto se jim v matracích a lůžkovinách daří nejlépe. Častou chybou, kterou lidé dělají, je stlaní postele ihned po probuzení.

Důležité je ale nechat polštáře, peřiny i matraci dobře vyvětrat a proschnout při otevřeném okně. Pokud ustelete nevyvětrané lůžkoviny a ještě je schováte pod přehoz, připravíte roztočům ideální podmínky pro rozmnožování.

Dalo by se říci, že s ohledem na roztoče je lepší nechat postel rozestlanou, ale pokud patříte mezi ty, kdo neopustí byt bez úhledně uklizené postele, udělejte to až těsně před odchodem. Alespoň jednou týdně pak nechte všechny lůžkoviny vyvětrat v okně, na balkoně nebo na terase.

Důležité je i pravidelné praní lůžkovin a vysávání povrchu matrace a čalounění. K preventivním opatřením patří také optimální vlhkost v domácnosti a pořízení speciálních peřin či polštářů. Další protiroztočové tipy najdete v následujícím přehledu.

10 tipů, jak se zbavit roztočů

  • Pravidelně větrejte v celém bytě.
  • Po probuzení nechte peřiny a polštáře provětrat a proschnout.
  • Pořiďte si ochranný potah, který zamezí přístupu roztočů do matrace a lze ho prát a luxovat.
  • Povlečení a textilie perte jednou týdně alespoň na 60 stupňů.
  • Na materiály, které nelze pravidelně prát, používejte dezinfekční sprej proti roztočům.
  • Pokud je to možné, nechte lůžkoviny pravidelně větrat v okně, na balkoně nebo na zahradě.
  • Zkontrolujte vlhkost v domácnosti – ideálně by se měla pohybovat od 40 do 50 %.
  • Na matrace, koberce a čalouněný nábytek používejte parní čistič nebo vysavač s HEPA filtrem.
  • Provoňte místnost eukalyptovým olejem nebo sprejem – roztoči ho nesnášejí.
  • Pořiďte si speciální antialergické polštáře a peřiny s protiroztočovou úpravou.

Související články