Role šicího stroje v domácnosti se v posledních desetiletích výrazně změnila. V obchodech je rozsáhlá nabídka oblečení, tak proč se zdržovat šitím? Přesto spousta lidí využívá hobby přístroje pro vlastní realizaci a radost. Díky stále populárnější myšlence zero waste získává tento koníček nový rozměr.

Oblečení i vybavení domácnosti lze opravit, případně třeba recyklovat staré džíny na originální tašku. Šití je pro mnohé lidi také terapií. Po usednutí ke stroji se totiž nelze soustředit na nic jiného. Dáváte pozor na jehlu v blízkosti svých prstů, vedete látku pod patkou a nakonec vás hřeje krásný pocit z vlastního výrobku.

Pečlivý výběr

Při výběru stroje pamatujte, že nejlevnější typ nemusí znamenat nejjednodušší obsluhu. Neporovnávejte počet programů a výbavu, ale v první řadě hledejte kvalitní konstrukci. Teprve k ní vyberte potřebné funkce.

Šití bez stroje. Jde to, ale pomaleji:

Zdroj: Youtube

Pravděpodobně očekáváte delší životnost stroje než dva až tři roky. Odmítnutí dražšího produktu není rozumné, i když moc často nešijete. Investice se může později vrátit. Dražší stroj totiž zpravidla znamená jednodušší, kvalitnější, spolehlivější a zábavnější používání.

Těžší typ má větší stabilitu při šití a silnější konstrukce umožní lépe prošít silnější materiály. S vyšší cenou si můžete dopřát vyšší kvalitu a snadnost samotného šití, komfort a jednoduchost obsluhy i lepší výsledky.

Navléká i myslí

Technika od dob šlapacích singrovek hodně pokročila. Japonská firma Baby Lock již v roce 1993 představila overlock s jednoduchým vzduchovým navlékáním smyčkovačů Jet-Air Threading™. Nitě se do smyčkovačů navlékají jednoduše pomocí proudu vzduchu, a to až do očka smyčkovače. Odpadá chybovost i zdlouhavost ručního navlékání. U některých modelů můžete pomocí vzduchu dokonce navléknout jehlové nitě až do očka jehly.

Unikátní je také ATD™ systém podávání nití, opět od Baby Lock. Nitě se podávají automaticky a bez nutnosti nastavovat ručně jednotlivá napětí podle druhu stehu a látky, což bývá zdlouhavé a pro začátečníky náročné.

Tři základní druhy

 • Šicí stroj se hodí pro běžné šití, ale mívá i řadu dalších možností, jako je například tvoření knoflíkových dírek, vyšívání, případně automatické vyšívání v rámečku.
 • Overlock je ideální pro začišťování okrajů a sešívání zejména elastických látek, většinou 4 až 5 nitěmi a s ořezem přebytečné látky.
 • Coverlock nabízí prostorové šití prádlovým (coverlockovým) stehem, většinou dvěma jehlami, které vytvoří dva rovné lícové stehy a z rubu je krycí steh tvořený jednou nití.

Tyto stroje nelze vzájemně plnohodnotně nahradit. Liší se totiž konstrukcí a odlišné je i následné zpracování materiálu včetně elastických látek. Šicí stroj sice může mít overlockový steh, ale šitý pouze dvěma nitěmi, který kvalitou neodpovídá jednoúčelovému overlockovému stroji.

Podobně můžete dát do šicího stroje dvojjehlu, ale nezískáte stejný prádlový steh jako z coverlockového stroje. Zázračná patka, která by ze šicího stroje udělala plnohodnotný overlockový nebo coverlockový stroj, neexistuje.

Overlocky a coverlocky se liší v pohybu jehelní tyče. Jehla proniká látkou kolmo jako u šicích strojů, nebo šikmo.

Další kritéria

Šicí stroje se dělí také podle:

 • konstrukce chapače (místo, kam se vkládá cívka se spodní nití) na CB (kývavý), horizontální, nebo vertikální
 • nastavení stroje mechanickými kolečky, nebo dotyky displeje
 • typu podavače látky
 • výšky zdvihu patky
 • délky volného ramene atd.

Bez čeho se neobejdete

Moderní šicí stroje jsou vybaveny řadou praktických funkcí:

 • Navlékač nitě do jehly – navlékáte jednoduše pomocí vestavěného navlékače.
 • Velká cívka jumbo pro spodní nit – pojme více než 70 % nitě navíc oproti klasické cívce, takže nebudete muset tak často navíjet spodní nit.
 • Polohování jehly – pro šití bez nutnosti otáčet ručním kolečkem: stroj sám zastaví s jehlou nahoře – pro vložení materiálu pro šití nebo jeho vysunutí a také navlečení horní nitě. Stroj sám zastaví s jehlou dole – pro otáčení látky kolem jehly.
 • Elektronika pro stehy – volbou daného programu se stroj automaticky přednastaví do základního nastavení pro daný šicí program a vy nemusíte po přepnutí programu ručně nastavovat délku ani šířku stehu. Ruční úprava je však možná.
 • Horní integrovaný podavač – látka se podává současně shora i zespodu, při jakékoliv délce stehu i při šití dozadu. Horní podavač lze vypnout. Výhodou je, když je možné podavač použít pro více druhů patek.
 • Automatický odstřih nitě – po došití můžete využít vestavěný odstřih spodní i horní nitě.
 • Programování – před šitím navolíte řetězec kroků, které má stroj udělat, a uložíte do paměti. Například lze navolit jednotlivá písmena, a vytvořit tak větu, přidat vyšívací vzor, po došití zapošít, odstřihnout spodní i horní nit, nastavit jehlu do horní polohy a zdvihnout patku. To vše jsou stroje samy schopny zvládnout.
 • Vyšívání ve vyšívacím rámečku – látku vypnete do rámečku a stroj vyšije zadanou výšivku zcela automaticky. Má-li více barev, vyšívají se postupně a vy musíte jednotlivé nitě převléknout. Můžete si vytvářet také vlastní motivy na počítači.

Výběr produktů z galerie

 • Robustní stroj s volným ramenem a integrovaným navlékačem nitě do jehly Bobbin Lizard 5222 nabízí 15 programů pro šití, volné rameno a extra vysoký zdvih přítlačné patky včetně možnosti zvýšení rozsahu o 0,6 cm nadzvednutím páčky zdvihu patky pro lepší manipulaci s vícevrstvým nebo silným materiálem. Cena 5 795 Kč. www.bobbin.cz
 • Počítačem řízený šicí stroj Juki DX7 s rozsahem šití od nejpomalejší rychlosti krok za krokem po nejrychlejší 1 050 stehů/min., vždy s vysokou silou vpichu jehly do látky. Nabízí nastavitelnou rychlost rozjezdu/zastavení, blokový podavač, funkci vznášení přítlačné patky, 7 přídavných funkcí ovládacího pedálu. Cena 35 490 Kč. www.juki-sicistroje.cz
 • Coverlockový stroj Bernette 42 Funlock pro čtyřnitný/třínitný prádlový a řetízkový steh s velkou pracovní plochou (87 mm) vpravo od jehel a se zářivým LED osvětlením. K dispozici jsou prádlové stehy šířek 2,8/5,6 mm. S pomocí diferenciálního podavače dosáhnete vynikajících výsledků i s velmi pružnými látkami a úplety. Cena 12 990 Kč. www.bernette.com
 • Bernina 570 QE disponuje integrovaným horním podáváním a adaptivním napětím nitě, které neustále pracuje pro ještě kvalitnější vzhled stehu. Originální chapač B9 a spodní cívka jumbo s kapacitou až o 70 % větší než u standardní cívky. Ke stroji lze připojit vyšívací modul a vyrobit vlastní výšivky, které si připravíte v počítači. Cena 67 990 Kč. www.bernina.com
 • Baby Lock Acclaim je vybaven vzduchovým navlékacím systémem RevolutionAir, který navleče smyčkovače i jehly. Díky systému Automatic Thread Delivery se nemusíte zabývat napětím nití. Exkluzivní vlnovkový steh ještě více rozšíří vaše tvůrčí možnosti. Díky kolmému vpichu jehly do látky získáte přesný a pravidelný steh. Cena 39 990 Kč. www.babylock.cz
 • Baby Lock přišel na trh s jedinečným šicím strojem Sashiko pro domácnosti a malé firmy. Sashiko šije „ručním“ stehem. Z lícové strany šijete způsobem steh – mezera – steh – mezera, přičemž délku stehu i velikost mezery můžete libovolně na sobě nezávisle nastavit. Z rubové strany je klasické strojové šití. Cena 38 990 Kč. www.babylock.cz
 • Šicí stroj s integrovaným horním podáváním a s vertikálním rotačním chapačem Gritzner Tipmatic 6122 má přímou volbu stehů pomocí tlačítek, která usnadňují rychlost volby programů. Extra štíhlé a dlouhé rameno pro snadné zpracování rukávů a nohavic. Cena 15 990 Kč. www.sici-stroje-overlocky.cz
 • Počítačový kreativní šicí stroj Bernette 38 nabízí 394 stehů, do paměti si můžete ukládat různé kombinace stehových vzorů a použít je opakovaně. Automatický odstřih nití a zapošití, tlačítko start/stop pro šití bez ovládacího pedálu, bezpečnostní funkce při nasazení dvojjehly, LCD displej zobrazující všechna nastavení. Cena 16 990 Kč. www.bernette.com
 • Snadná obsluha, špičková kvalita, přijatelná cena. To je Bobbin Lizard 5228. K dispozici máte 25 programů pro šití, 4 vyšívací a 4 ozdobné pružné programy. Overlockový steh pro začišťování látek, trojnásobný strečový rovný steh pro extra pevné švy nebo elastický neviditelný steh pro přišití délky sukně či nohavic. Cena 6 695 Kč. www.bobbin.cz
Šicí centrum Haišman nabízí široký sortiment šicích strojů a žehlicí techniky. Provozuje síť kamenných obchodů v Praze, Českých Budějovicích a Pelhřimově a na výrobky poskytuje kvalitní zákaznickou a technickou podporu. www.sicistroj.cz

Tento článek jste mohli najít v časopisu Dům&Zahrada č. 12/2023.
Zdroj: Pavel Kocian, Šicí centrum Haišman, Dům&Zahrada

Související články