Stručný souhrn z článku
- Šumivá vína, jako symbol výjimečných okamžiků, nabízejí rozmanité možnosti od šampaňského, přes sekt, až po perlivá vína.
- Správné chlazení, otevírání a podávání šumivého vína jsou klíčové pro jeho ideální chuť a perlení.
- Tuzemské sekty z České republiky jsou stále populárnější a nabízejí širokou paletu chutí a využití různých odrůd.
Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.
Šumivá vína se stala symbolem výjimečných okamžiků a příležitostí, které si žádají slavnostní přípitek. V obchodech a vinotékách najdete pestrou škálu šumivých či perlivých vín od zahraničních i tuzemských vinařů. Jak se v nich vyznat?
Jaký je rozdíl mezi šampaňským a sektem?
Jako šampaňské se mohou označovat šumivá vína vyrobená výhradně ve francouzském regionu Champagne. K jeho výrobě se smějí používat pouze tři povolené odrůdy, a to Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier, výrobci musejí také dodržovat správný proces výroby – tzv. šampaňskou metodu, během níž dochází k druhotnému kvašení vína přímo v lahvi.
Označení sekt nesou všechna šumivá vína vyrobená mimo region Champagne. Mohou se vyrábět stejně jako šampaňské, nebo tzv. metodou charmat, během níž víno kvasí v nerezových tancích a následně se plní do lahví.
Samostatnou kategorií jsou vína perlivá, která představují mezistupeň mezi tichými a šumivými víny. Vyrábí se buď metodou charmat, nebo umělým dosycením oxidem uhličitým.
Chlazení chce čas
Šumivé víno by mělo mít při podávání teplotu 4-6 °C. Dejte ho chladit do lednice včas, zhruba 6 hodin před podáváním. Vyhněte se chlazení v mrazáku, šokové zchlazení nedělá vínu dobře – ani šumivému, ani tichému.
Jak správně otevřít lahev?
Nechat zátku vystřelit do prostoru rozhodně není vhodný způsob otvírání lahve. Zátka může způsobit vážné zranění nebo poškození nábytku, jděte na to proto raději jinak. Odstraňte obal a drátěnou sponu. Lahev nakloňte v úhlu 45 stupňů a zátku pevně uchopte do ruky. Pomalými pohyby otáčejte lahví (nikoliv zátkou!), dokud se zátka sama neuvolní. Před otevřením lahví netřeste!
Na skleničkách záleží
Nejlépe si šumivé víno vychutnáte z vysokých sklenic na nožce, kterým se říká flétny. Před podáváním je dobře umyjte a také vysušte – víno si díky tomu déle zachová perlení. Sklenice plňte do poloviny, maximálně do dvou třetin. Díky tomu se ve sklenici plně rozvine vůně i bublinky.
Vyzkoušejte české sekty
V nabídce obchodů a vinoték naleznete pestrou nabídku šumivých i perlivých vín ze zahraničí i České republiky. Tuzemská produkce v posledních letech stoupá a česká šumivá vína získávají i ocenění na mezinárodních vinařských soutěžích. K nejznámějším výrobcům patří společnost Bohemia Sekt, výborné sekty nabízí také vinařství Obelisk, Thaya, Kamil Prokeš, Proqin, Vinné sklepy Zapletal, Chateau Valtice, Volařík, Novotný Bílek, Zámecké vinařství Bzenec, Spielberg, Znovín, B\V vinařství a mnoho dalších.
„Moravské a české sekty se liší od evropské konkurence poměrně širokým využitím odrůd. Naši výrobci vedle těch tradičních, jako jsou Chardonnay či Pinot noir (Rulandské modré), používají pro přípravu bublinek také Ryzlink rýnský a Ryzlink vlašský, Rulandské bílé nebo Sauvignon či Veltlínské zelené,“ vysvětluje národní sommelierka Klára Kollárová a dodává, že obliba šumivých a perlivých vín v posledních letech výrazně stoupá – a to nejen u slavnostních příležitostí.
„Naši vinaři si toho všímají a čím dál častěji obohacují svůj sortiment jak o lehčí, příjemně pitelná šumivá vína pro každý den či letní osvěžení, tak o plné, bohaté sekty pro mimořádné okamžiky, mezi které může patřit i silvestrovská noc. Na trhu už jich je spousta a kromě toho, že se jedná o regionální produkty, nabízejí širší chuťovou bohatost,“ doplňuje sommelierka.