Spánek je jednou ze základních a nenahraditelných biologických potřeb. Během spánku dochází k obnově buněk, vyplavování toxinů, regeneraci svalů a obnovení psychických i fyzických sil. Má zásadní vliv na naši duševní pohodu a kognitivní funkce. Když spíme, probíhá ukládání vzpomínek a informací a reguluje se hladina stresového hormonu kortizolu mozku.
Kvalitní spánek přispívá ke správnému fungování mozku, k prevenci různých zdravotních potíží včetně kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky nebo obezity. Dlouhodobý nedostatek spánku pak může vést k oslabení imunitního systému, duševní nepohodě a zvýšenému riziku infekcí a dalších zdravotních komplikací.
Teplo spánku nepřeje
Vysoké teploty během letních nocí hlubokému spánku příliš nenahrávají. Přestože krátkodobě jeho zhoršení organismu nijak zásadně neuškodí, dlouhé usínání, noční probouzení, pocení k dobré náladě nepřispívá a během dne můžeme cítit nedostatek energie.
Obecně platí, že kvalitu spánku ovlivňuje řada faktorů – například množství kofeinových nápojů během dne, alkohol, hůře stravitelná jídla nebo modré záření. Roli hraje i teplota v místnosti, která by se měla ideálně pohybovat mezi 18–21 ºC, což je v létě hlavní problém. Existuje ale několik způsobů, jak se s ním vypořádat.
Pitný režim
Na spánek je dobré myslet dřív, než se k němu začnete chystat. Během celého dne pijte dostatek čisté vody a snažte se jíst potraviny, které ji obsahují, především zeleninu a ovoce. Pokud bude tělo dobře hydratované, lépe se s vysokými teplotami vypořádá a bude je lépe regulovat. Pozor ale na velké množství vody těsně před spaním.
Správný výběr lůžkovin
Povlečení z vhodného materiálu vás může zbavit velké části starostí. Hustě tkané textilie, jako je mikroplyš nebo flanel, vám klidný spánek rozhodně nepřinesou. Vsaďte na bavlnu, mušelín nebo kvalitní krep, tedy materiály, jež jsou lehké, prodyšné a dobře odvádějí vlhkost.
„Obecně platí, že čím těžší materiál je, tím se více hodí spíše do chladnějších dnů. V létě proto dejte přednost materiálům, které vám už na první dotek a potěžkání napoví, že se pod nimi nebudete zbytečně potit. Zaměřte se nejen na povlečení, ale také na samotné přikrývky. Na trhu již existují varianty vyrobené speciálně do tropických nocí, které napomáhají k ochlazování těla během spánku,“ doporučuje Jakub Kalvoda, CEO společnosti MK Lůžkoviny.
Ochrana před sluncem
Čím méně slunečních paprsků do místnosti během dne pustíte, tím nižší teplota vás v ní bude večer vítat. Pomohou vám kvalitní žaluzie, rolety nebo zatemňovací závěsy. Hustá neprůsvitná textilie dokonale odvrací sluneční světlo, které za normálních okolností teplotu v pokoji zvyšuje.
Díky této tepelné izolaci nedochází k prolínání teplého venkovního vzduchu s přirozeným chládkem uvnitř domu. Pokud obětujete denní světlo ve své ložnici a necháte závěsy neustále zatažené, večer se budete moct těšit na kvalitní a ničím nerušený odpočinek za ideálních podmínek.
Ventilátor a led
Účinným pomocníkem v boji proti vysokým teplotám je klimatizace, tu ale většina z nás doma nemá. Pomoci ale může i obyčejný ventilátor – ideálně postavený za misku s ledem nebo PET lahví se zmrzlou vodou. Tento jednoduchý trik pomůže vzduch v místnosti ochladit. Pokud vás zvuk ventilátoru během usínání ruší, nechte ho puštěný o 1-2 hodiny dříve, než půjdete spát.
Vlažná sprcha
Těsně před spaním se osprchujte vlažnou nebo mírně studenou (ne ledovou) vodou, která nejen opláchne nečistoty z pokožky, ale současně ochladí tělo a připraví ho na spánek. Dobře funguje i krátká koupel nohou v chladné vodě. V případě vysokých teplot v místnosti můžete také namočit malý ručník nebo bavlněnou plenu ve studené vodě a přiložit si ji na zápěstí nebo na čelo a spánky.
Přesun do jiné místnosti
V případech, kdy nic nefunguje, zvažte přesun do jiné, chladnější místnosti. Pohovka sice není tak pohodlná jako postel, ale pokud se v obývacím pokoji lépe dýchá, bude se vám na ní spát lépe. Možným řešením je i přemístit matraci a ustlat si na pár dní tam, kde je nejpříjemněji.