Sůl je jednou z nejdůležitějších složek v kuchyni. Používá se k dochucení pokrmů, konzervaci potravin a neměla by chybět ani při přípravě sladkých těst. Její správné použití je klíčem k dokonalému výsledku vaření – roli hraje nejen použité množství, ale i okamžik, kdy ji do jídla přidáváme.
Dušená masa, omáčky, polévky, brambory, těstoviny, brambory nebo rýže je třeba solit hned na začátku, aby se sůl dobře spojila s danou ingrediencí a zvýraznila její chuť. Řada lidí dělá tu chybu, že hlavní solení nechává až na konec vaření. V tomto případě se sice zvýší slanost, ale jídlo jako celek bude pořád mdlé.
U některých druhů jídel je ale naopak žádoucí počkat se solením až na závěr, aby z nich sůl nevytáhla vodu – do této kategorie patří například grilované hovězí steaky.
Solit po troškách a ochutnávat
Nejlepší způsob, jak vyladit jídlo k dokonalosti, je přidávat sůl postupně po troškách, ideálně s každou další ingrediencí. Například nejdříve poprášíme trochou soli cibuli nebo kořenovou zeleninu, přidáme lehce osolené maso, pak vše zalijeme mírně osoleným vývarem nebo vodou a poté dusíme či vaříme.
Při tomto postupu se sůl ideálně rozloží a výsledné jídlo bude mít plnou chuť. Důležité je pokrm v průběhu vaření ochutnávat a nenechávat finální dochucení až na konec – v mnoha případech to nevýraznou chuť už nezachrání.
Jak odhadnout množství?
Vychytat správné množství soli vyžaduje trochu zkušeností, případně volbu receptů, kde je uvedeno přesné množství gramů. Každá sůl solí trochu jinak, a i když máte množství takzvaně v ruce, v případě soli s jinou hrubostí nebo od jiného výrobce se může snadno stát, že jídlo bude přesolené, nebo naopak neslané.
Jana Florentýna Zatloukalová ve svém blogu Kuchařka pro dceru doporučuje, jak správné množství soli určit. Jelikož naše sliny obsahují 0,4 % soli, je třeba jídlu soli dopřát malinko víc, jinak pro nás pokrm bude mdlý. Na 1 kilogram masa i s omáčkou nebo stejné množství polévky je tedy potřeba použít 5–10 g soli.
Kolik soli denně můžeme sníst?
Přestože je sůl důležitou ingrediencí, nemělo by se to s její konzumací přehánět. Její nadměrné množství v jídelníčku totiž zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku a vzniku srdečních a cévních onemocnění, ovlivňuje i zdraví ledvin, kostí a trávicí soustavy.
Podle Světové zdravotnické organizace by denní dávka u dospělého člověka neměla překročit 5 gramů, což je zhruba 1 čajová lžička. Do ní se počítají všechny potraviny zkonzumované během celého dne, takže je velmi snadné ji překročit. Podle společnosti STOB lze doporučenou dávku vyčerpat velmi snadno, zejména pokud se v jídelníčku objeví uzeniny, slané sýry nebo polotovary.