Polotvrdý nezrající sýr halloumi (vyslovuje se chalumi, lze i halumi) pochází z Kypru, vyrábí se také v Řecku, Libanonu či Sýrii. Tento zajímavý sýr si svou chutí a unikátní texturou získal popularitu po celém světě a najdete ho i na menu špičkových restaurací. V originální receptuře se používá ovčí mléko, běžně se ale lze setkat s variantou s kozím či kravským mlékem.

Výhodou halloumi je velmi snadná a rychlá příprava. Během pár minut si tak můžete připravit skvělou a zdravou večeři. Podívejte se na video a přesvědčte se sami:

Zdroj: Youtube

Proč halloumi vrže?

Sýr halloumi je zajímavý svou specifickou, příjemně slanou chutí a také texturou, která se po tepelné úpravě mění. V syrovém stavu nevypadá nijak výjimečně – světlý kvádr nebo bochánek s pevnou konzistencí působí poměrně nenápadně. To ale přestane platit, jakmile ho pustíte k ohni.

Po opečení se na jeho povrchu vytvoří křupavá, dozlatova vybarvená krusta, zatímco uvnitř změkne. Skvělé na něm je, že se nikdy nerozteče – plátky mají stále stejný tvar. Pokud jste ho někdy ochutnali, jistě vám neuniklo, že po skousnutí halloumi mezi zuby vrže. A je to tak správně – mohou za to vlákna sýřeniny, která jsou po tepelné úpravě vláčná a pružná.

Skvělá alternativa masa

Přestože největší slávu zažívá halloumi během grilování, stojí za to si ho dopřát i mimo letní sezonu. Kromě zpestření jídelníčku výborně poslouží jako alternativa masa, je totiž skvělým zdrojem proteinů – ve 100 g sýra získáte 22 gramů bílkovin. Mimo to obsahuje úctyhodné množství vápníku. Při dietě si ale jeho množství na talíři hlídejte – je poměrně tučný (25 g tuku na 100 g sýra).

Podávat ho můžete jako špíz, v hamburgerech, v sendvičích, plněných tortillách nebo studených a teplých zeleninových salátech. Výborně chutná také v kombinaci s čočkou, zapečenými bramborami, kuskusem, quinoou nebo ochucenou rýží.

Na grilu, na pánvi i v troubě

Příprava halloumi je velmi snadná a rychlá. Stačí ho nakrájet na plátky a opéct přímo na rozpáleném roštu nebo suché pánvi 2-3 minuty z každé strany. Dochucovat ho nemusíte, je výborný sám o sobě. Připravit ho lze i v troubě, a to při 200 ºC zhruba 10 až 15 minut. Počítejte s tím, že halloumi pečený v troubě nebude tak křupavý – pomoci si ale můžete funkcí gril, díky níž povrch hezky zezlátne. Sýr podávejte a konzumujte teplý – po vychladnutí je tvrdý a méně chutný.

Zdroj: www.vitalia.cz, www.halloumicheese.eu

Související články