Zapomeňte na hlučné fanoušky a ledovou plochu, protože jaro v České republice nabízí tolik zábavy a dobrodružství, že hokej vám nebude chybět ani trochu. Máme pro vás skvělé tipy, jak strávit čas objevováním českých památek, tradic, dobrého jídla a přírody.

Pochod Praha-Prčice 2024

Turisté a milovníci pohybu se mohou těšit na tradiční Pochod PrahaPrčice, který se letos koná 18. května. Tento slavný dálkový pochod láká účastníky všech věkových kategorií. Nezáleží, zda jste zkušený turista, nebo nadšený amatér, tuto akci si užijete. Na konci vás čeká zasloužený odpočinek a typická "botička" jako upomínka na překonanou trasu.

Den otevřených dveří v Hrzánském paláci 2024

Pokud vás fascinuje historie a architektura, nesmíte si nechat ujít Den otevřených dveří v Hrzánském paláci. Tato historická vládní vila se otevře veřejnosti v roce 2024 hned třikrát, konkrétně 8. května od 9 do 16 hodin, 18. května v rámci festivalu Open House a 7. září.

Využijte této jedinečné příležitosti prozkoumat interiéry, které hostily významné osobnosti, jako byl Petr Parléř či T. G. M., a kde se psala historie. Procházka po nádherných sálech a zahradě Hrzánského paláce je nejen kulturním zážitkem, ale také pohledem do zákulisí české vlády.

Kromě krásných interiérů vás jistě zaujme i výhled na Malou Stranu a historická tapiserie Verdura. Najdete ho na adrese Loretánská 177/9, Praha 1Hradčany.

Open House Brno 2024 a Open House Praha 2024

Pokud vás láká objevování skrytých architektonických pokladů, zapište si do kalendáře víkend 18. a 19. května, kdy se koná festival Open House. V Brně i v Praze budete mít možnost nahlédnout do budov, které jsou běžně nepřístupné veřejnosti.

Tento svátek architektury nabízí jedinečnou šanci podívat se za oponu městských domů, kancelářských budov a historických paláců a zažít neopakovatelnou atmosféru poznávání a sdílení.

Zdroj: Youtube

V Brně se můžete těšit třeba na Alfa pasáž, Technologický park, Anatomické muzeum MUNI, Areál bývalých městských jatek, Green Buildings v areálu Slatina, Arnoldovu vilu, AZ Tower, Botanickou zahradu Kejbaly, Brněnskou mešitu a tak dále. Nabídka je opravdu široká.

V Praze vás zase potěší Ďáblický hřbitov, všemožná divadla, Grabova vila, zákoutí Letiště Václava Havla, Lichtenštejnský palác, ministerstva, židovský hřbitov, různé běžně nedostupné části Pražského hradu a tak dále.

Zdroj: Youtube

Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové 2024

Pokud rádi jíte a oceňujete kvalitní gastronomii, vydejte se na litomyšlské Smetanovo náměstí, kde se 25. května konají Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové. Tento festival spojuje milovníky dobrého jídla, kuchaře, odborníky na gastronomii a výrobce kvalitních potravin. Vzdává hold průkopnici české kuchyně, Magdaleně Dobromile Rettigové, a nabízí nejen kulinářský zážitek, ale také skvělou příležitost pro setkání s přáteli a rodinou.

Slavnosti chřestu a vína v Ivančicích 2024

Pro gurmány máme ještě další tip. Pokud milujete kombinaci chřestu a vína, pak jsou pro vás ideální Slavnosti chřestu a vína v Ivančicích, které probíhají od 17. do 19. května. Tento jubilejní 30. ročník nabízí bohatý program plný chutí, hudby a zábavy. Kromě delikátních chřestových specialit a skvělého vína se můžete těšit na hudební vystoupení, program pro děti, trh s kvalitními potravinami a řemeslnými výrobky a samozřejmě na čerstvý chřest.

Jízda králů Vlčnov 2024

Zdroj: Youtube

Nenechte si ujít národopisnou slavnost Jízda králů ve Vlčnově, která se koná 25. a 26. května. Tento jedinečný lidový zvyk zahrnuje obřadní objížďku na koních, při které král, oblečený v ženském kroji, vede průvod doprovázený chlapci na ozdobených koních a dvěma pážaty s tasenými šavlemi. Je to nejen skvělá podívaná, ale také nádherný způsob, jak se seznámit s českými tradicemi a lidovou kulturou.

Zdroj: https://www.prague.eu, https://praha-prcice.cz/, https://openhousebrno.cz, https://www.openhousepraha.cz/, https://www.gastroslavnosti.cz/, https://www.slavnostichrestuavina.cz/, https://www.jizdakralu.cz/

Související články