V aktuální zprávě Foodreport 2024 od mezinárodně uznávané expertky na stravování Hanni Rützler najdete mezi superpotravinami také pohanku. Zkrátka i v 21. století objevujeme to, co naše prababičky věděly dávno a bez vědeckých výzkumů. Co se stane, když budete baštit pohanku častěji?
Jíme zdravě a šetříme peníze. Zkuste pohankový salát s červenou řepou:
Pohanka se představuje
Z pohledu botaniky patří pohanka mezi obilné trávy. Ale patří i do škatulky pseudoobilovin, které nás zásobují škrobem a neobsahují lepek. Takže i pohanka je přirozeně bezlepková, což představuje plus pro všechny, kdo chceme omezit jeho příjem ve stravě čistě preventivně.
Komu svědčí rutin
Pohanka obsahuje výjimečné množství rutinu, lepší přírodní zdroj tohoto flavonoidu rostlinného původu asi nenajdete. Rutin je požehnání pro naše cévy, podporuje jejich pružnost, snižuje riziko žilní trombózy. Pomáhá eliminovat množství takzvaného zlého cholesterolu (LDL cholesterol) - když je ho moc, usazuje se právě v cévních stěnách a škodí.
Hlídat si příjem rutinu ve stravě je zásadní zejména pro lidi s hemeroidy, křečovými žilami, se sklonem k tvorbě malých popraskaných žilek nejen v oku. A u žen také v případě silného menstruačního krvácení.
Nepřehlédněte! Rutin dobře funguje s vitaminem C, vzájemně se podporují ve svých účincích. A podle této studie rutin žádoucím způsobem upravuje krevní tlak u diabetiků 2. typu.
I tohle pohanka nabídne
V pohance vůbec najdete mnoho tělu prospěšných živin, včetně minerálů jako zinek, vápník, železo, draslík a jiné. Cení se i dobrý podíl bílkovin a vlákniny. A také některých vitaminů, zejména řady B. V součtu těchto a dalších živin je pohanka velice vhodná rovněž pro lidi, které trápí otoky končetin, potřebují regenerovat játra, posílit nervový systém a vůbec omezit svou podrážděnost (u žen nejen v době přechodu). Má zabírat také na bolesti hlavy a další neradosti.
Proč je ještě skvělá
Mezi superpotraviny pohanku jistě katapultovala i její finanční dostupnost a snadná příprava. Obecně platí: Povařte ji pár minut a nechte přibližně 15 až 20 minut dojít. Ale setkáte se i s doporučením pohanku jen propláchnout, spařit a pak ji nechat dojít, i v tomto případě pod pokličkou.
Co s ní v kuchyni
Hodí se téměř všude. Do polévek, karbanátků a sekané, na zahuštění nejen omáček, do rizot, zapékaných pokrmů, na kaše slané i sladké. Jako příloha k masitým pokrmům, ale i těch bez masa (pohankové těstoviny na sto způsobů). Nebo využijte pohanku při přípravě sladkostí. A ranní rychlovku představují pohankové vločky jemně mleté nebo namleté pohankové otruby, stačí přidat pár kávových lžiček do jogurtu.
Kromě pohankových krup se na váš jídelníček může častěji dostat i pohanka lámanka, pohankové vločky nebo otruby - ty doporučujeme hlavně kvůli detoxikaci tlustého střeva a pro podporu vyprazdňování. Ale také pohanková mouka nebo třeba pohankové slupky (na čaje).
Oslaďte si život: recept na pohankový perník
Suroviny na 1 pekáč perníku: 200 g pohankových krup Bio Probio, 100 g loupané pohanky lámanky, 2 vejce, 30 g kukuřičného škrobu, 50 g strouhaného kokosu, 100 g třtinového cukru, 50 g mandlí, pomerančová kůra, 1 lžička perníkové koření, ½ kypřicího prášku do pečiva, mořská sůl, neloupaná sezamová semínka
Jak na to: Pohankové kroupy a pohanku lámanku zalijte 0,5 litrem vroucí jemně osolené vody a nechte asi 20 minut pod pokličkou dojít. Následně přidejte všechny ostatní suroviny, zamíchejte. Vzniklou hmotu dejte do formy vymazané tukem a vysypané sezamovými semínky. Perník pečte při teplotě 180 °C přibližně 40 minut.
Pro osvěžení: Upečený perník lze posypat sušenou syrovátkou nebo ho polijte zakysanou smetanou.
Zdroj: rozhlas.cz, kaloricketabulky.cz, Probio