Stručný souhrn z článku

  • Odstraňování nepříjemného zápachu z ledničky může být snadné s běžnými domácími prostředky.
  • Nejprve je důležité najít a odstranit zdroj zápachu, poté lednici důkladně umýt.
  • Mezi účinné domácí pohlcovače zápachu patří kávová sedlina, esenciální oleje, citron, jedlá soda, ocet, rýže, noviny a aktivní uhlí.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Proč lednička nevoní? Protože jste v ní patrně zapomněli některou potravinu. Nebo jste vylili něco, co původně bylo k snědku, a nevšimli jste si toho. Odhalte zdroj zápachu, ledničku umyjte a přidejte některý z pohlcovačů pachů. Třeba vás překvapí, kolik jich vlastně doma máte.

Podívejte se, jak co nejrychleji a efektivně vyčistit lednici:

Zdroj: Youtube

Pozor na zbytečné chyby

V lednici může zapáchat téměř cokoliv. Zkažené nebo rozlité uvařené jídlo stejně jako zapomenutý kus sýru, masa, kostí na polévku či už plesnivá zelenina. Navíc některé potraviny jsou natolik aromatické (oloupaná cibule, česnek), že svým odérem snadno „nakazí“ další suroviny. Na závadu jsou i špatně uzavřené vzduchotěsné nádoby. Jen málokdy je hlavní příčina v samotném spotřebiči.

Na tohle se zapomíná

Dejte si pozor i na těsnění, nelibý odér se na něm snadno podepíše. Zkontrolujte také odtokový kanálek, na něj se mnohdy zapomíná. Dojde-li k jeho zanesení, výsledkem bude zápach. A ucpaný odtokový kanálek má za následek špatné chlazení.


Na čištění odtokového kanálku použijte tenký kartáček, třeba na údržbu brček na pití, jen má být ohebný. Nebo speciální udělátko viz výše. Případně využijte, co je doma – drátek, pletací jehlice, dětská odsávačka... Při častém zanášení odtokového kanálku se však vyplatí koupit sadu na čištění včetně drenážní hadičky.

Co zlikviduje zápach

  • Kávová sedlina nebo namletá káva: Kávová sedlina mimo jiné obsahuje dusík, který funguje jako neutralizér zápachu. Použít lze i namletou kávu.
  • Mátový esenciální olej: Nakapejte ho na navlhčený odličovací tampon nebo na navlhčenou vatu, položte do misky a dejte do ledničky.
  • Plátky citronu nebo rozkrojené jablko: Citrus nakrájejte na plátky nebo alespoň na osminky, položte na misku a dejte do ledničky. Využít se dá i citronová kůra. Ale dobře poslouží rovněž jablko, stačí ho rozkrojit na čtvrtiny.
  • Jedlá soda nebo kypřicí prášek: Další osvědčené neutralizéry zápachu má ve spíži každá hospodyňka, jedlou sodu nebo kypřicí prášek nasypte do misky a vložte do chladničky.
  • Bílý kvasný ocet: O tomto králi úklidu jsme už psali. Nalijte 10% bílý kvasný ocet do menší nádobky, dejte do chladničky. Využijte ho také pro úklid ledničky, stačí ho naředit v poměru 1 díl octa a 4 díly vody.
  • Rýže nebo ovesné vločky: Otevřený sáček s rýží pohlcuje vlhkost a současně omezuje zápach (jakmile zrnka nabobtnají, rýži vyměňte). Místo rýže lze použít i ovesné vločky.
  • Jako do bot: Vzpomeňte si, jak naši rodiče a prarodiče dávali do mokrých bot zmuchlané stránky novin. Udělejte totéž i v případě zápachu v ledničce. Několik zmačkaných novinových stránek položte na talíř, přidat můžete pár kapek vanilkové esence.
  • Aktivní uhlí: Často se používá v běžně dostupných pohlcovačích zápachu, ale stejně tak stačí, když aktivní uhlí nasypete do nádobky a dáte dovnitř chladničky. Neovlivňuje aroma uložených potravin.

Zdroj: marthastewart.com, Good Housekeeping, whirlpool.com, apspotrebice.cz

Související články