Nechcete drhnout vodovodní baterii, když na ni či v jejím těsném sousedství vidíte vodní kámen? Děláte dobře, vodovodní baterie nemají rády razantní přístup ani abrazivní čističe. Raději zkuste běžně dostupné a ekologické přípravky typu bílý ocet, citronová šťáva nebo jedlá soda a uvidíte, že se vodní kámen dá rychle na útěk.

Podívejte se, jak čistí ocet, jedlá soda a voda pěkně pohromadě:

Zdroj: Youtube

Jak vzniká vodní kámen

Tvorba vodního kamene je běžným jevem všude, kde se používá voda. V zařízeních a na místech, která přichází do kontaktu s vodou, se z ní postupně ukládají vápenaté a hořečnaté soli. Výsledkem jsou nepřehlédnutelné bělavé až žlutavé povlaky, které se posléze mění v hrubší tmavé usazeniny, připomínající kámen. A čím je voda tvrdší, tím spíš se tvoří problematičtější usazeniny vodního kamene.

Proč se zbavovat vodního kamene

Usazený vodní kámen komplikuje průtok vody potrubím a snižuje funkčnost vodovodních baterií. Neřešené usazeniny na vodovodní baterii u umyvadla můžou vést k tomu, že voda hůře teče, u sprchové hlavice je dobře vidět, jak se voda špatně rozstřikuje. Tím dochází k plýtvání vodou a vyhazování peněz z okna, což má za následek vyšší náklady na provoz domácnosti.

Použijte ocet v sáčku

Velmi dobrým ekologickým pomocníkem na úklid je bílý ocet (neplést s vinným octem). Do igelitového sáčku ho nalijte zředěný vodou a sáček přichyťte gumičkami na vodovodní baterii.

Nechte působit zhruba do půl hodiny (skutečná doba působení závisí na velikosti a struktuře vodního kamene). Pak obsah sáčku vylijte a rozpuštěné usazeniny setřete jemným hadříkem, nejlepší je mikrovlákno. Po každém čištění, ať už používáte jakýkoliv čistič, baterii opláchněte vodou a otřete dosucha.

Nebo na namočené mikrovlákno nakapejte bílý ocet a hadřík omotejte kolem míst baterie, kde je vodní kámen. Opět přichyťte gumičkou, za cca půl hodiny sejměte, nečistoty setřete čistým hadříkem. Na dočištění dobře pomáhá i vysloužilý kartáček na zuby, s jemnými štětinkami.

Zkuste jedlou sodu

Když se vodní kámen na baterii nebo sprchové hlavici teprve začíná tvořit, zkuste směs jedlé sody, bílého octa (lze nahradit citronovou šťávou) a vlažné vody v tekuté konzistenci. Dočistěte starým zubním kartáčkem.

Pokud jsou usazeniny tmavší a hrubší, měla by být konzistence domácího čističe hutnější, podobně jako zubní pasta (dáte méně vody). Pomáhá i to, když hutnější domácí čistič nanesete na baterii, překryjete potravinovou fólií a necháte působit. A může se stát, že bude nutné postup zopakovat.

Při čištění mírně zanesených baterií funguje i tento návod: smíchejte 1 díl bílého octa a 1 díl vody, přelijte do nádobky s rozprašovačem. Přestříkejte vodovodní baterii, počkejte pár minut, ještě baterii posypte jedlou sodou, za chvíli stáhněte usazeniny.

Tohle dělejte preventivně

Pro prevenci tvorby vodního kamene odborníci doporučují okamžité osušení mokrých povrchů na kohoutcích po použití, což také pomáhá předcházet růstu škodlivých mikroorganismů. A zajistí delší lesk i funkčnost vodovodních baterií. Sice to zní náročně, ale prakticky jde o pár vteřin. V budoucnu se vám pravidelné utírání vodovodních baterií dosucha mnohonásobně vrátí díky kratšímu úklidu.

V oblastech s tvrdou vodou můžou být užitečné také speciální vodní filtry nebo změkčovače vody, které pomáhají snižovat tvorbu vodního kamene.

Související články