Stručný souhrn z článku:

  • Domácí výroba WC kuliček a bloků je ekonomická, jednoduchá a umožňuje vlastní výběr vůně.
  • Mezi recepty patří výroba z pracího prášku, aroma šumáků a želatinových bloků, přičemž využívají běžně dostupné suroviny.
  • Tato alternativa k průmyslově vyráběným čističům je nejen levnější, ale také umožňuje personalizaci vůně a tvaru.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Známé WC bloky, které čistí a osvěžují toaletu po každém spláchnutí, nemusíte kupovat. Vyzkoušejte si sami, že jejich výroba je levná a navíc jednoduchá. Tady máte několik návodů, jak na to.

Zkuste také tento návod na WC gel proti vodnímu kameni:

Zdroj: Youtube

Z pracího prášku

Začněte klidně s mini dávkou surovin, a když vás to chytne, příště si vyrobíte více WC kuliček.
Suroviny: 3 lžíce pracího prášku, 1 lžíce běžného saponátu, 1 lžíce běžné zubní pasty, přírodní esenciální olejíček
Postup: Prací prášek smíchejte se zubní pastou, přidejte saponát, pár kapek esenciálního olejíčku a vytvarujte kuličky. Kdyby byla hmota příliš tekutá, ještě přisypte trochu pracího prášku. Kuličky nechte dobře vyschnout. Druhý den je vložte do prázdného plastového obalu po jiných kuličkách a používejte.

Aroma šumáky

Suroviny: 200 g jedlé sody, 90 g kyseliny citronové, přírodní esenciální olej, voda v rozprašovači, pracovní rukavice, případně i rouška
Postup: Oblečte si pracovní rukavice, případně použijte i roušku. Smíchejte jedlou sodu a kyselinu citronovou. Na směs postupně stříkejte vodu z rozprašovače, do které jste předem nakapali esenciální olej. Až vznikne konzistence mokrého písku, vytvarujte kuličky. Nebo směsí naplňte silikonové formičky, případně směs vykrajujte. Nechte přes noc vyschnout, tvary bez formiček rozložte například na pečicí papír. Dobře vysušené „šumáky“ uložte do sklenice s uzávěrem a používejte podle potřeby. Pozor! Klozet splachujte, až šumák celý vyšumí.

Z želatiny

Suroviny: 150 ml vody, 3 sáčky želatiny po 10 g, 1 lžíce soli, 1 lžíce jedlé sody, 2 lžíce bílého octa, přírodní esenciální olejíček

Kdo nerad čte, může si pustit video s návodem:

Zdroj: Youtube

Postup: Do kastrůlku nasypte želatinu, smíchejte se 13 lžícemi vody, nechte 10 minut odpočívat. Do zbylé vody nasypte lžíci soli a jedlé sody, důkladně promíchejte. Želatinovou směs dejte na mírný oheň, aby se rozpustila, ale nevařte ji. Pak do ní přilijte rozpuštěnou sůl a sodu, promíchejte. Přilijte bílý ocet, zase promíchejte, nakapejte esenciální olejíček podle vlastního výběru, případně i potravinářské barvivo. Směs nalijte do plastové nádobky a dejte na několik hodin do lednice.

Ze ztuhlé hmoty vykrájejte tvary bločků tak, aby se vešly do plastového obalu, který vám zbyl z koupeného WC bloku. Ostatní bločky zabalte do fólie a uložte je na pozdější použití.

Zdroj: youtube, Tchibo blog