Stručný souhrn z článku
- Bílý kvasný ocet je efektivní a univerzální přírodní čisticí prostředek pro domácnost.
- Používá se na odstranění vodního kamene, plísní a k běžnému úklidu, včetně čištění odpadů.
- Pro různé účely se ředí v různých poměrech a aplikuje se ve formě neředěného nebo zředěného roztoku.
Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.
Na úklid je opravdu lepší bílý kvasný 10% ocet. Je o něco koncentrovanější než 8% kvasný ocet, který běžně používáte v kuchyni, ale ten bílý se neobarvuje ani nedoslazuje. Proto také nezanechává barevné stopy ani při aplikaci většího množství. Jak ho použít při gruntování v koupelně?
Podívejte se, jak ocet zabírá na hodně znečištěnou nádržku na vodu u klasického WC:
Seznamte se
Bílý ocet vzniká octovým kvašením, při kterém za přítomnosti kyslíku dochází k přeměně etanolu na kyselinu octovou. Nepleťte si ho však s bílým vinným octem. Bílý kvasný ocet čistí a dezinfikuje mnohé známé materiály, pomáhá odstraňovat vodní kámen, platí i na plíseň. Nicméně výjimky potvrzují pravidlo, například na voskované dřevo, přírodní kámen či třeba litinu ho raději nezkoušejte.
Musíte ho ředit?
Na hodně znečištěné povrchy nebo na čištění odpadu či likvidaci vodního kamene například z vodovodních baterií se nemusí ředit, na běžný úklid se zpravidla ředí v různých poměrech. Vyzkoušejte, zda vám stačí jemný čistič (1 díl octa a 4 díly vody), nebo koncentrovanější. Nejlepší je nalít koncentrovaný či zředěný ocet do nádobky s rozprašovačem, pak se snáz aplikuje.
Téměř na cokoliv, včetně odpadů
Použijte ho místo chemického čističe na úklid vany, sprchového koutu, klozetu nebo dlaždiček. A když se chcete zbavit vodního kamene nebo zašlé špíny, pak se doporučuje nalít neředěný ocet na daný povrch a asi po půl hodině ho omýt vodou.
U hodně zanesených odpadů přidejte ještě dalšího kuchyňského pomocníka. Nejprve do odpadu nasypte jedlou sodu, zalijte ji bílým octem, nechte působit přibližně hodinu nebo klidně i déle. Pak opláchněte teplou vodou.
Čistě prakticky
Pokud chcete odstranit vodní kámen z vodovodních baterií, které jdou snadno odšroubovat, zkuste to takto – ponořte je do nádobky s octem, po půl hodině vyndejte a baterie opláchněte. Nebo nalijte ocet do igelitového sáčku a ten gumičkou připevněte k baterii (sprchové hlavici).
Dobře dezinfikuje také pračku, asi jednou za měsíc perte naprázdno s šálkem bílého octa. Mnohdy lidé používají ocet i místo aviváže, to už je ale na zvážení. Nejde o účinnost, podle tohoto zdroje hrozí při časté aplikaci až poškození gumového těsnění a hadic.
Ovšem bílý ocet je určitě perfektní na okna, zde postačí 1 díl octa a 9 dílů vody (opět pozor na rámy, zejména dřevěné, ty vynechte).
Funguje i na plísně
V tomto případě se doporučuje užít neředěný bílý ocet nebo mírně ředěný, v poměru 1 díl octa a 1 díl vody. Po aplikaci opět počkejte půl hodiny až hodinu i déle, pak dané místo omyjte čistou vodou. Při práci větrejte, optimálně mějte nasazenou roušku a používejte ochranné rukavice. Sílu bílého octa při likvidaci plísní lze podpořit jedlou sodou, přesný postup najdete tady.
Zdroj: aromka.cz, meerymaids.com