Stručný souhrn z článku

  • Vánočka, symbol hojnosti a štěstí, vyžaduje trpělivost při přípravě a splétání.
  • Tradičně se pekla podle počtu rodinných členů, s devíti prameny symbolizujícími různé aspekty života.
  • Recept zahrnuje přípravu těsta s kváskem, důkladné hnětení a pečení do zlatova, s návodem na zaplétání pramenů.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

V minulosti pekly hospodyně na Štědrý den tolik vánoček, kolik měla rodina členů. Tu první podle zvyklostí dostával hospodář a dělila se i mezi hospodářská zvířata, aby se jim vyhnuly nemoci a temné síly. Kynuté těsto také symbolizovalo hojnost a štěstí a svůj symbolický význam mají i jednotlivé prameny, kterých by mělo být podle tradice devět. Spodní čtyři představují element země, vody, slunce a vzduchu. Prostřední cop propojuje rozum, cit a vůli a horní dva prameny symbolizují lásku a moudrost.

Bojíte se, že se vám pletení vánočky nepodaří? Podívejte se na názorné video, díky němuž to hravě zvládnete. Kolik pramenů zvolíte, záleží jen na vás:

Zdroj: Youtube

Na co si dát pozor?

  • Pokud pravidelně pečete moučníky z kynutého těsta, příprava vánočky pro vás nebude nic složitého – jedinou výzvou může být splétání pramenů. Pokud máte zkušeností méně, myslete na tyto důležité body.
  • Před přípravou vyjměte suroviny z lednice, aby měly pokojovou teplotu. Máslo nechte dostatečně změknout, aby se do těsta dobře zapracovalo.
  • Z mléka, droždí, cukru a mouky je třeba připravit kvásek. Mléko musí být jen mírně teplé, horké by zničilo kvasinky z droždí a těsto by nevykynulo.
  • Na přípravu vánočky můžete použít i sušené droždí – na 500 gramů mouky použijte 1 sáček o hmotnosti 8 gramů. V tomto případě není třeba připravovat kvásek – droždí jen promícháte s mouku a přidáte zbylé ingredience.
  • Dejte si práci s hnětením, těsto si žádá opravdu důkladné propracování – musí být celistvé, hladké a nelepivé. Pokud máte výkonného kuchyňského robota, svěřte práci jemu.
  • Rozinky zapracujte do těsta až na závěr hnětení.
  • Misku s těstem přikryjte fólií nebo lehce navlhčenou utěrkou, aby během kynutí na povrchu neoschlo a během pečení nepopraskalo.
  • V polovině pečení vánočku zkontrolujte. Pokud bude povrch příliš zlatavý či hnědý, přikryjte ji alobalem.

Nadýchaná máslová vánočka

Čas přípravy: 60 minut + kynutí a pečení
Ingredience:
500 g polohrubé mouky
250 ml mléka
125 g másla
120 g krupicového cukru
1 sáček vanilkového cukru
2 žloutky
½ čerstvého droždí (21 g)
špetka soli
100 g rozinek
50 g loupaných sekaných mandlí
50 ml rumu
1 rozšlehané vejce na potření

Příprava:
1) Rozinky zalijte rumem a nechte namočené minimálně dvě hodiny, ideálně do druhého dne.
2) Máslo vyjměte z lednice alespoň hodinu před přípravou, aby změklo. Chlazené suroviny by měly mít pokojovou teplotu. Všechny ingredience si předem odvažte a připravte do mističek nebo šálků – bude se vám snáze pracovat.
3) Mléko ohřejte, tak aby bylo mírně teplé (max. 40 ºC). Nesmí být vroucí ani horké - příliš vysoká teplota by zničila kvasinky v droždí a těsto by nevykynulo.
4) Nejdříve si připravte kvásek. Teplé mléko nalijte do misky, přidejte rozdrobené droždí, 2 lžíce cukru, 2 lžíce mouky (z odváženého množství). Lehce promíchejte a nechte odpočívat 15-20 minut. Během této doby se droždí aktivuje, objeví se bublinky, poté směs začne pěnit a zvětší svůj objem.
5) Ve velké misce promíchejte mouku, špetku soli a krupicový i vanilkový cukr. Poté přidejte žloutky, změklé máslo nakrájené na kostky a vzešlý kvásek. Vařečkou, rukama nebo v robotu vypracujte pružné, kompaktní hladké těsto, které se nebude lepit na stěny misky. Může to trvat 15-20 minut, v robotu zhruba o polovinu méně.
6) Rozinky slijte a zapracujte do těsta. Misku přikryjte potravinářskou fólií nebo navlhčenou utěrkou, aby těsto neoschlo. Nechte kynout 1-2 hodiny na teplém místě, dokud těsto nezdvojnásobí svůj objem.
7) Vykynuté těsto přemístěte na velmi jemně pomoučněný vál a rozdělte na stejné díly – jejich počet závisí na tom, z kolika pramenů chcete vánočku zaplést. Jednotlivé díly vytvarujte do stejně dlouhých válečků a zapleťte podle návodu na začátku tohoto článku.
8) Vánočku přemístěte na plech vyložený pečicím papírem a důkladně po celém povrchu potřete rozšlehaným vejcem. Poté vánočku posypte sekanými mandlemi.
9) Teplotu trouby nastavte na 180 ºC. Do vyhřáté trouby vložte vánočku a teplotu stáhněte na 160 ºC. Pečte 45-60 minut do zlatavé barvy.

Zdroj: recepty.cuketka.cz, karolinafour.cz, www.denik.cz

Související články