Stručný souhrn z článku
- Druhý svátek vánoční je spojen se svatým Štěpánem, patronem mnoha řemesel a koní, a s tradicí koledování.
- Koledování, speciální péče o koně a požehnání v kostelech jsou hlavními tradicemi svátku svatého Štěpána.
- Svátek také zahrnoval končení služby čeledínů a děveček, požehnání víně a pranostiky předpovídající úrodu a počasí.
Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.
Svatý Štěpán byl prvním křesťanským mučedníkem, který byl jako šiřitel této víry a údajný rouhač proti judaismu kolem roku 35 ukamenován za hradbami Jeruzaléma. Je patronem kameníků, krejčích, tkalců, tesařů, bednářů, zedníků, koní a lidí, kteří s nimi pracují.
Na druhý svátek vánoční se na mnoha místech koleduje, pořádají se oslavy, průvody a sousedská setkání:
V minulosti právě v tento den končila služba děvečkám a čeledínům, vyplácela se jim celoroční odměna, a to v penězích i naturáliích. Také to byl den, kdy mohli svobodně odejít do jiné služby, nebo zůstat ve stávajícím hospodářství. Nová služba začínala až na Nový rok a do té doby měla chasa volno. Odtud také pochází rčení Na Štěpána není pána.
Děti tradičně vyrážely o druhém svátku vánočním na koledu, během níž přály hospodářům zdraví a štěstí do nastávajícího roku a žádaly drobné dárky, jídlo či mince. Koleda, koleda, Štěpáne, co to neseš ve džbáně... si ostatně pamatujeme z dětství všichni i dnes.
V tento sváteční den se také nechávalo v kostele posvětit obilí, aby byla v dalším roce dobrá úroda. A protože je svatý Štěpán patronem koní, věnovala se jim v tento den výjimečná péče a pozornost. K ní patřilo požehnání a také kropení svěcenou vodou, které je mělo ochránit před nemocemi a úrazy. Tyto zvyky se na některých místech dodržují i dnes.
V minulosti se v tento den připravovala ke svátečnímu obědu výhradně pernatá drůbež – nejčastěji pečená husa nebo kachna. I tato tradice se v mnoha rodinách zachovala i do dnešních dnů. Význam má svátek svatého Štěpána také pro vinaře. Ti si nechávali požehnat kalich s červeným vínem, do něhož vhodili malý kamínek jako symbol ukamenování. Požehnané víno se vypilo a kámen umístil na vinici, čímž si zajistili bohatou úrodu vinné révy v novém roce.
Ke svátku svatého Štěpána se váže také mnoho pranostik, které předpovídají počasí a především úrodu v následujícím roce. Jaký podle nich bude rok 2024?
- Svítí-li na koledu v noci měsíc, bude ve stodole hojně obilí.
- Svítí-li na den svatého Štěpána slunce, bude drahé ovoce.
- Když svatý Štěpán vyfouká bláto, bude pěkné jaro nato.
- Pak-li na Štěpána větrové uhodí, příští rok víno špatně se urodí.
- Když na Štěpána silný vítr bouří, vinař smutně oči mhouří.
- Na svatého Štěpána když vítr prudce zavěje, víno před zkázou jistou se chvěje.
- Jestli na Štěpána větry uhodí, příští rok se všecko špatně urodí.
Zdroj: www.irozhlas.cz, www.kudyznudy.cz, eurozpravy.cz