Zbavit se prachu doma jednou provždy nejde, ale omezit tuhle otravnou činnost se dá snadno. Stačí si vyrobit speciální směs do spreje, která polapí prach a už ho nepustí. Potřebné suroviny určitě máte doma.

Připomeňte si, odkud se doma bere prach:

Zdroj: Youtube

Sprej ze 4 surovin

Smíchejte 250 ml nejlépe destilované vody, asi 4 lžíce nejlépe bílého octa, polovinu lžíce olivového oleje a pár kapek saponátu na nádobí. Tuhle směs nalijte do rozprašovače. Při úklidu postupujte následovně: směs nastříkejte na hadřík z mikrovlákna, který jste přeložili na více dílů, a vždy čistou stranou stírejte prach všude, kde to potřebujete.

Proč použít právě tyhle 4 složky

  • Bílý ocet získal přezdívku král úklidu, je koncentrovanější než běžný stolní ocet a navíc máte jistotu, že nic neobarví. Čistí a dezinfikuje. Používá se na většinu běžných povrchů v domácnosti (výjimky najdete zde).
  • Destilovaná voda je lepší než voda z kohoutku, jelikož se hodí i pro citlivé (například lakované) povrchy. Neobsahuje minerály, nezanechává "mapy" od vodního kamene. Takto si ji můžete vyrobit i doma a použít třeba i na rostliny.
  • Olivový olej zanechává na površích velmi tenkou ochrannou vrstvu, prach se hromadí pomaleji.
  • Prostředek na nádobí současně odstraňuje špínu.

Proč je lepší mokrá cesta

Zbavovat se prachu pomocí obyčejného suchého hadříku třeba ze starého trička nebo staré vypelichané prachovky je minulostí, tím se prach víc víří než uklízí. Mnohem lepší jsou prachovky z jehněčí vlny nebo hadřík z mikrovlákna. A ještě dokonalejší výsledek zaručuje likvidace prachu mokrou cestou: směs nastříkejte na hadřík z mikrovlákna a postupně stírejte prach. Vlhké prostředí dokáže prach lépe polapit, tím zlepšíte i kvalitu vzduchu u vás doma.

Co dělat v zimě

V prostředí s nízkou vlhkostí vzduchu se více daří statické elektřině, která mimo jiné přitahuje i prach. I proto se v interiérech doporučuje používat zvlhčovače vzduchu zejména od pozdního podzimu přes celou zimu až do jara. Tedy v době, kdy méně větráme.

Doma se vám bude lépe dýchat a pomáhá to také proti prachu. Když zvlhčíte příliš suchý vzduch, statické elektřině se nebude tak dařit, a snížíte přitažlivost prachu na nábytku a dalších površích.

Související články